شدت بیماری کرونا در من چقدر است؟

شدت بیماری کرونا

 

اگر شما هم جز افرادی هستید که نتیجه آزمایش کرونای شما مثبت شده است، بی شک این سوال را دارید که شدت بیماری کرونا در شما چگونه خواهد بود. آیا نیاز هست برای درمان بیماری خود به مراکز درمانی و بیمارستان مراجعه کنید یا خیر. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی بیماران مبتلا به کووید-19 به خوبی اثبات شده است که شدت بیماری کرونا و پیشرفت آن در افراد مختلف متفاوت است. سوابق بالینی و اجتماعی بیمار، وجود بیماری های زمینه ای، سن و وضعیت سلامتی او با شدت بیماری کووید-19 ارتباط مستقیم دارد. توجه دقیق به نوع و شدت علائم کووید-19 میتواند پزشک را نسبت به  وضعیت پیشرفت بیماری آگاه سازد. هوشیار بودن نسبت به علائم کرونا تاثیر بسزایی در پیشگیری از وقوع خطرات تهدید کننده جان بیمار دارد.

کولایف در این مقاله با استفاده از یافته های بالینی و گزارش های حاصل از بررسی بیماران مختلف در سراسر جهان خلاصه ای از شدت علایم بیماری کووید-۱۹ و ارتباط آن با مسیر پیشرفت بیماری در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می دهد.

 

 

 

چه چیزهایی بر شدت بیماری کرونا تاثیر می‌گذارد؟

مدت زمان آلوده شدن فرد به ویروس SARS-CoV-2، زمان بروز علائم و نوع  و شدت آن بر مدیریت درمان بیماری کووید-۱۹ بسیار تاثیر گذار است.با وجود آنکه تشخیص بیماری کووید-۱۹ از روی تظاهرات بالینی بیمار قطعی نمی باشد و تنها نتایج تست های تشخیصی می تواند تایید کننده نهایی آلودگی فرد به ویروس کووید-۱۹ باشد، اما غربالگری بیماران بر اساس علائم آنها یک استراتژی مهم در جهت بکار گرفتن روش های مدیریت و درمان مناسب این بیماری است. بر اساس نوع علائم، بیماران کووید-۱۹ به سه گروه اصلی تقسیم می شود. روش های درمان در هر گروه متفاوت است. البته باید توجه داشت که در برخی از موارد روش های درمان مشابه هستند.


دوره کمون بیماری کووید-۱۹و زمان انتقال ویروس

مدت زمان آلوده شدن فرد با عوامل میکروبی یا ویروسی تا بروز علائم دوره کمون یا دوره انکوباسیون بیماری نامیده می شود. دوره کمون بیماری کووید-۱۹ در حدود ۱۴ روز است (بطور متوسط ۴ تا ۵ روز) . ۹۷٪ از افراد در ۱۱/۵ روز پس از آلوده شدن با ویروس علائم بیماری کرونا را بروز می دهند. انتقال ویروس از افراد بدون علامت و قبل از بروز علائم نیز امکان پذیر است. در دوره کمون بیماری کووید-۱۹ هر فرد آلوده (افراد ناقل) می تواند مقادیر زیادی از ویروس را انتقال دهد.


عفونت بدون علائم و قبل از بروز علائم

بعضی از بیماران کرونایی ممکن است علیرغم آلوده بودن به ویروس کووید-۱۹ هیچ علامتی نشان ندهند. بعضی دیگر ممکن است دوره کمون طولانی تری داشته باشند و تا مدت زیادی  قبل از شروع بیماری بدون علامت باشند. به این دو گروه از افراد ناقلین بدون علامت گفته می شود.
 اغلب کودکان با وجود آلوده بودن علامتی نشان نمی دهند و به نظر می رسد که سالم هستند. این کودکان ناقلین بالقوه انتقال ویروس کووید-۱۹ به بزرگسالان و افراد بالغ می باشند.
پزشکان، پرستاران و مراقبین بخش های مختلف بیمارستان نیز می توانند از ناقلین بدون علامت باشند. این افراد ممکن است تا قبل از بروز علائم دچار درگیری دستگاه تنفسی شده باشند و در حالی که نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا IgG، آنتی بادی کرونا IgM و تست PCR کووید آنها بصورت منفی گزارش می شود،  تصاویر سی تی اسکن ریه آنها از نظر ابتلا به ذات الریه مثبت می باشد.

 

علائم بیماری کووید-۱۹و شدت پیشرفت بیماری

تب و لرز، سرفه خشک، درد در ناحیه قفسه سینه و تنگی نفس، بدن درد، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، سوزش گلو، آبریزش بینی ، حالت تهوع، اسهال و استفراغ از علائم بسیار شاخص بیماری کووید-۱۹ می باشد. 

 


برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با علائم تنفسی، گوارشی و علائم غیر عادی و جدید این بیماری می توانید به مقاله جدیدترین علائم کرونا مراجعه نمایید. معمولا تظاهرات بیماری در اغلب بیماران غیر اختصاصی است. افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی  ممکن است علائم تنفسی و تب را با تاخیر نشان دهند. 
بر اساس مطالعات انجام شده در حالی که تنها ۴۴٪ از افرادی که به علت تنگی نفس در بیمارستان بستری شده اند در زمان بستری شدن تب داشته اند، اما در ۸۹٪ از آنها در طول زمان اقامت در بیمارستان تب بروز کرده است. بنابراین نداشتن تب نمی تواند دلیل خوبی برای رد ابتلای فرد به بیماری کووید-۱۹ باشد.

 

چه علائمی خطر پیشرفت بیماری کووید-۱۹ و  احتمال بستری شدن فرد در بیمارستان را نشان می دهند ؟

نوع علائم بیماری کووید-۱۹ با شدت  این بیماری ارتباط دارد.


شدت بیماری کرونا  در بالغین

 افرادی که دچار تب، سرفه و تنگی نفس می شوند، اغلب نیازمند به مراقبت های بیمارستانی خواهند شد.
افرادی که تب ندارند اما دچار تنگی نفس هستند در بیشتر موارد لازم است که بستری شوند. این افراد معمولا در طول دوران بستری خود در بیمارستان تب می کنند.
  خستگی، سردرد، بدن درد گلودرد، گرفتگی بینی و آبریزش بینی اغلب در افرادی گزارش شده است که نیاز به بستری شدن نداشته اند.  
بسیاری از بیماران مبتلا  ممکن است علایم گوارشی کرونا از قبیل حالت تهوع، استفراغ و اسهال را قبل از بروز تب و علائم دستگاه تنفسی تحتانی (تنگی نفس و درگیری ریه ها) داشته باشند. مشاهده این علائم باید بسیار مورد توجه قرار گیرند زیرا ممکن با تبدیل شدن به علائم تنفسی و تب منجر به بستری شدن فرد در بیمارستان شوند.
 از دست دادن حواس بویایی و چشایی در اغلب موارد قبل از بروز علائم تنفسی کرونا اتفاق می افتد. این علائم معمولا در زنان و جوانان و افراد میانسالی مشاهده شده است که نیاز به بستری شدن پیدا نکرده اند. با وجود آنکه بسیاری از علائم کووید-۱۹ مشابه بیماری های تنفسی و ویروسی دیگر است اما به نظر می رسد که از دست دادن حس چشایی از علائم اختصاصی تر کووید-۱۹ باشد. 

شدت بیماری کرونا در بزرگسالان

 


شدت بیماری  کرونا  در کودکان

علائم بالینی کودکان مبتلا به کووید-۱۹بسیار مشابه بزرگسالان است؛ با این تفاوت که شدت علائم در کودکان خفیف تر می باشد. علائم کرونا در بیشتر کودکان به صورت تنفسی فوقانی (سرفه و گلو درد) دیده می شود. بر این اساس درصد کودکانی که به علت ابتلا به بیماری کووید در بیمارستان بستری می شوند بطور قابل توجهی کمتر از بزرگسالان است.
کودکانی که علائم شدید بیماری کووید-۱۹ را نشان می دهند در اغلب موارد در بیمارستان بستری خواهند شد. در این کودکان ممکن است بیماری کرونا موجب مرگ کودک شود.
 سن کودک یکی از فاکتورهای مهم در شدت علائم بیماری کووید-۱۹ است. شدت بیماری در کودکان کمتر از یک سال در مقایسه با کودکان بزرگتر شدیدتر است. در برخی از نوزادان تازه متولد شده مبتلا به کرونا علائم بسیار شدیدی از مشکلات تنفسی یا آسیب های مغزی گزارش شده که منجر به مرگ نوزاد شده است.

شدت بیماری کرونا در کودکان


بر اساس علائم مشاهده شده در بیماران و شدت بیماری کرونا ، کووید-۱۹ به ۳ فاز تقسیم می شود:


۱-  فاز خفیف تا متوسط کووید-۱۹:

 ۸۱٪ از بیماران کووید-۱۹ به شکل خفیف یا متوسط بیماری مبتلا می شوند. این بیماران بدون نیاز به مراقبت های بیمارستانی و یا داروهای اختصاصی از طریق مراقبت های خانگی بهبود می یابند. 
بیمارانی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند (مانند دیابت، سرطان، بیماری های خودایمنی و ... ) و یا فاکتورهای خطر بیماری کووید-۱۹ را دارند ( افراد سیگاری، خانم های باردار) ،  در خطر زیاد برای بروز علائم نوع شدید کرونا  هستند. در این افراد هفته دوم بیماری بسیار خطرناک است و ممکن است که علائم آنها در این بازه زمانی شدیدتر شود.


۲- فاز شدید کووید-۱۹:  

در ۱۴٪ از بیماران کرونایی علائم شدید بیماری بصورت تنگی نفس و کمبود اکسیژن (هیپوکسی) دیده شده است. در حدود ۵۰ ٪ از این بیماران درگیری شدن ریه ها گزارش می شود (ذات الریه شدید) .این بیماران برای جبران کمبود اکسیژن خود  باید در بیمارستان بستری شوند و از سیستم های تهویه اکسیژن مکانیکی استفاده کنند. مصرف داروهایی که برای درمان بیماری کرونا در نظر گرفته شده اند برای این بیماران لازم است. این بیماران ممکن است وارد فاز ADSR (سندرم نارسایی حاد تنفسی ) بیماری کووید-۱۹ شوند. 
مشکلات قلبی عروقی پیشرفته مانند نارسایی قلبی، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های قلبی مادرزادی، بیماری ماهیچه قلب (کاردیومیوپاتی) و  فشار خون ریوی بیمار را در خطر ابتلا به فرم شدید بیماری کووید-۱۹ قرار می دهد. افراد مبتلا به فشار خون بالا نیز در معرض خطر ابتلا به فرم شدید بیماری کووید هستند و باید داروهای خود را بطور منظم و زیر نظر پزشک مصرف کنند.
بیمارانی که به فرم شدید بیماری کووید مبتلا می شوند در خطر بسیار برای وارد شدن به فاز بحرانی بیماری هستند.


۳- فاز بحرانی کووید-۱۹:

تنها ۵٪ از بیماران کرونایی وارد فاز بحرانی این بیماری می شوند. اغلب این بیماران وارد فاز ADSR می شوند و علائمی همچون نارسایی های تنفسی، شوک و اختلال در عملکرد همزمان چند سیستم مختلف در بدن آنها مشاهده می شود. بستری شدن این بیماران و استفاده از دستگاه های تهویه مکانیکی برای آنها مسئله بسیار ضروری  است.  در این بیماران عفونت های خونی، آسیب حاد کلیوی و کبدی، مشکلات عضلات قلب و برهم خوردن نظم ضربان قلب (آریتمی) نیز گزارش شده است.
بطور متوسط ۲۶ تا ۳۲ ٪ از  بیماران بستری در بیمارستان به علت پیشرفت بیماری کرونا و بحرانی شدن وضعیت سلامتی آنها به بخش ICU انتقال پیدا می کنند.
باید توجه داشت که بستری شدن طولانی بیماران کرونا در بیمارستان نیز ممکن است منجر به عوارض جانبی اجتناب ناپذیری شود که تهدید کننده جان بیمار هستند. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • عفونت های باکتریایی ثانویه
  • لخته شدن خون در رگ ها 
  • خونریزی دستگاه گوارش
  • بیماری های عصبی و ماهیچه ای

 

پیشرفت بیماری کووید-۱۹و فاز بحرانی بیماری (سندرم نارسایی حاد تنفسی ؛ ARDS)

سن  و سوابق پزشکی فرد مهمترین فاکتورهای تعیین کننده  برای سرعت پیشرفت بیماری کووید-۱۹و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری هستند. 
 بطور متوسط ۸ تا ۱۲ روز پس از شروع بیماری و مشاهده علائم آن ممکن است که بیمار  وارد فاز ADRS بیماری شود. این زمان معمولا ۵ تا ۸ روز پس از مشاهده علائم شدید بیماری کووید-۱۹ است. سازمان بهداشت جهانی به پزشکان توصیه اکید کرده است که شرایط بیمار را از نظر امکان پیشرفت سریع بیماری به دقت زیر نظر داشته باشند. بعضی از بیماران ممکن است در طول یک هفته پس از شروع بیماری دچار نارسایی حاد تنفسی شوند.
بطور کلی ۳ تا ۱۷٪ از بیماران کرونا وارد فاز ARDS می شوند. این بیماران ممکن است در بخش های مختلف بیمارستان بستری شده باشند.
 
تقسیم بندی بیماران فاز حاد تنفسی ARDS

  • ۲۰ تا ۲۴٪ از بیماران بستری شده در بیمارستان
  • ۶۷ تا ۸۵ ٪ از بیماران بخش ICU
  • طول مدت بستری شدن بازماندگان فاز ARDS در بخش ICU در حدود۱۰ تا ۱۳ روز می باشد.

 

 میزان مرگ و میر ناشی از فاز حاد تنفسی  بیماری کرونا در میان  بیماران ICU در حدود ۳۹ تا ۷۲٪ است. این میزان ارتباط زیادی با وضعیت بیمار و سوابق بالینی او دارد. 

 

خطر سکته در بیماران کرونایی

بعضی از بیماران کووید-۱۹ ممکن است علائمی از انعقاد خون خفیف تا شدید را نشان دهند. این مسئله خطر لخته شدن خون در مویرگ ها، رگ ها و حتی شریان های بزرگ را بالا می برد.  گزارش های متعددی حاکی از عوارض ناشی از لخته شدن خون در رگ های عمقی بدن و توقف لخته در ریه بیماران مبتلا به کووید-۱۹ وجود دارند. حرکت این لخته ها در جریان خون، رسیدن به قلب یا مغز و توقف در آنجا (آمبولی) می توانند منجر به بروز سکته های قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شود. 
سابقه بیماری های زمینه ای مانند بیماری های مزمن ریوی و کلیوی، بیماری های مرتبط با نقص سیستم ایمنی، دیابت، فشار خون، سرطان، بارداری و داشتن سابقه سکته نیز با شدت بیماری کووید -۱۹ در ارتباط هستند.
به نظر می رسد که کمبود اکسیژن و به راه افتادن واکنش های التهابی سیستماتیک  در بیماران کووید-۱۹موجب فعال شدن مسیرهای کواگولاسیون  و تشکیل لخته های خون در عروق آنها شود. 
برای رفع این مشکل روش درمانی اختصاصی وجود ندارد . استفاده از سیستم های تهویه مکانیکی به منظور کمبود اکسیژن خون بیماران کووید-۱۹ و تزریق داروهای ضد انعقاد خون در بیماران بستری شده در بیمارستان می تواند برای بهبود وضعیت بیمارانی که دچار لخته های خون شده اند مفید باشد.

 

نرخ مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا 

باید توجه داشت که سن بیمار بر میزان مرگ و میر کرونا ۲۰۱۹ تاثیر بسیار دارد.
 تا کنون بیشتر از ۸۰ ٪ از موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد مسن دیده شده است.
میزان مرگ و میر در میان بیمارانی که به مراقبت های بیمارستانی نیاز نداشته اند کمتر از ۱ ٪ گزارش شده است.
بیماری کووید-۱۹ در مبتلایان به بیماری های قلبی (۱۰/۵٪) و افراد دیابتی (۷/۳ ٪) مرگ و میر بالاتری داشته است.
بر اساس تحقیقات انجام شده ۶٪ از افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی و سرطان در اثر کرونا جان خود را از دست داده اند.
در ماه های اخیر موارد بسیاری از مرگ و میر جوانان و نوزادان مبتلا به کرونا دیده شده است. 

 

در پایان تاکید می شود که نسبت به نوع و شدت علایم خود بسیار هشیار باشید. با مشاهده علائم خفیف بیماری خود را بر اساس دستورات ارائه شده قرنطینه نمایید. در صورت شدیدتر شدن علایم بیماری تان نسبت به زمان شروع حتما به یک متخصص عفونی مراجعه نمایید و از هر گونه خوددرمانی جدا خودداری نمایید. جزئیات و روند تغییر علایم خود را با دقت برای پزشک توضیح دهید و سوابق پزشکی و بیماری های زمینه ای خود را به اطلاع او برسانید. 

 


منابع:

 https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/clinical-guidance-management-patients.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32282022
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7258606
https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov/whats-new

دکتر سارا کدخدایی

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com