روش درمان کرونا و موثرترین داروهایی که برای بیماران کرونایی تجویز می‌شوند

درمان کرونا و داروهای موثر بر آن

این روزها هر کدام از ما به دنبال شنیدن خبر یافتن روشی برای درمان کرونا هستیم. این سوال در ذهن  ما هست که آیا در حال حاضر کرونا درمان می‌شود و یا  افرادی که به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند چه مراحل درمانی را طی می‌کنند. در این مقاله تلاش کردیم تا وضعیت موجود را بررسی کنیم و به سوالات فوق پاسخ دهیم. با توجه به سرعت انتقال ویروس کرونا  و امکان بوجود آمدن شرایط بحرانی و خطرناک برای بیماران، روش های تشخیص دقیق بیماری، مدیریت درمان و استفاده از داروهای موثر نقش بسیار مهمی در بهبودی  افراد آلوده  دارد.  متاسفانه تاکنون روش قطعی برای درمان بیماری کرونا  اعلام نشده است. با این وجود، با توجه به ماهیت ویروسی عامل بیماری زای این بیماری (SARS-COV-2) و بر اساس دانسته های پزشکی موجود، روش هایی بصورت تجربی برای درمان بیماری کووید-۱۹ پیشنهاد شده است. باید توجه داشت که ارائه گزارش دقیقی از شرایط بالینی بیمار و نوع  علائم او، در مدیریت درمان موثر این بیماری بسیار ارزشمند است.

اگرچه تاکنون هیچ روش درمان قطعی برای بیماری کووید-۱۹توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)  ارائه نشده است، اما بر اساس علائم  بیماران  و شدت بیماری  برخی از دستورالعمل های اجرایی و دارویی از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC)  پیشنهاد شده است. باید در نظر داشت تشخیص بیماری کرونا از روی نشانه ها و علائم  بیمار قطعی نبوده  و تنها نتایج تست های تشخیصی کرونا (آزمایش آنتی بادی کرونا IgG , IgM) می تواند تایید کننده نهایی آلودگی فرد به ویروس کووید-۱۹ باشد.  به دنبال تایید تشخیص غربالگری بیماران بر اساس علائم آنها یک استراتژی مهم در جهت بکار گرفتن روش های مدیریت و درمان مناسب این بیماری است. بر اساس نوع علائم، بیماران کووید-۱۹ به سه گروه اصلی تقسیم می شود. روش های درمان در هر گروه متفاوت است. البته باید توجه داشت که در برخی از موارد روش های درمان مشابه هستند.

 

درمان بیماری کرونا  و مدیریت بالینی
تا کنون هیچ داروی اختصاصی برای درمان بیماری کووید-۱۹ معرفی نشده است (داروی اختصاصی ضد SARS-CoV-2). در حال حاضر بیماران مبتلا به کرونا ویروس جدید  به روش های حمایتی و با استفاده از داروهای ضد ویروسی غیر اختصاصی درمان می شوند. داروهایی که در جهت درمان کووید-19 تحت بررسی هستند اغلب داروهایی می باشند که در مطالعات آزمایشگاهی بر ویروس های سارس و مرس که از  اعضا دیگر خانواده ویروسی کرونا هستند موثر بوده اند. 


سازمان بهداشت جهانی روش درمان  بیماری کووید-۱۹ را بر اساس دستورالعمل زیر اعلام کرده است:
۱- انجام  روش های درمانی حمایتی و کمکی با توجه به شدت بیماری از فرم خفیف تا شدید بیماری کووید -۱۹ برای همه بیماران.
۲- خودداری از مصرف کورتیکواستروئیدها برای بیماران غیر بستری و بدون توصیه و نظارت پزشک در جهت درمان ذات الریه ویروسی کرونا
۳- استفاده از ۴ داروی شیمیایی رمد سیویر، کلروکین و هیدروکسی کلروکین، لوپیناویر/ریتوناویر و لوپیناویر/ریتوناویر به همراه اینترفرون بتا با توجه به شرایط بالینی بیمار و دسترسی به آنها


همواره بخاطر داشته باشید که تقویت سیستم ایمنی در جهت پیشگیری از ابتلا و درمان کرونا  نقش بسیار مهمی دارد. سازمان بهداشت جهانی در این زمینه تامین ویتامین های C و D و استفاده از مکمل های زینک را توصیه کرده است.

 

 روش ‌های درمان خانگی کرونا و مراقبت از بیمار کرونایی در منزل

بیمارانی که مشکلات تنفسی ندارند و شدت بیماری کرونا در آنها کم است (بیماران مبتلا به فرم خفیف تا متوسط کووید-۱۹)، ممکن است که نیاز به بستری شدن نداشته باشند. این بیماران با مراقبت های خانگی می توانند بهبود یابند.
 تصمیم گیری مراقبت از بیمار در منزل باید توسط پزشک انجام شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک با توجه به نوع علائم بیمار و وجود فاکتورهای خطر برای وخیم شدن شدت بیماری در مورد بیمار تصمیم گیری می کند که آیا می تواند با روش های خود مراقبتی در منزل بهبود یابد یا خیر. به عنوان مثال بیمارانی که مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت مزمن ،بیماری های قلبی عروقی و … هستند می توانند در این مورد استثنا باشند و ممکن است که با وجود علایم خفیف لازم  در بیمارستان بستری شوند. 

بیمارانی که در خانه تحت مراقبت قرار میگیرند باید قرنطینه شوند و ملزم به رعایت تمام اصول بهداشتی و فردی هستند. دیگر اعضاء خانواده نیز باید اصول قرنطینه را رعایت نمایند. استفاده از رژیم های غذایی مناسب در جهت تقویت سیستم ایمنی بیمار توصیه می شود.
در صورتی که احساس بیماری داشته و علائم اولیه کرونا را دارید،  لازم است که در خانه استراحت کنید ، مایعات زیادی بنوشید و غذای مقوی بخورید. در اتاقی جدا از سایر اعضای خانواده اقامت داشته و در صورت امکان از سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که  سطوحی را که مدام با آنها در تماس هستید مکررا تمیز و ضدعفونی کنید.

 

چطور یک بیمار کرونایی را قرنطینه کنیم؟ 

 • جدا کردن محل نگهداری بیمار از دیگر بخش های منزل و در مکانی با تهویه مطبوع 
 • اختصاص دادن ظروف غذا و وسایل مورد استفاده کاملا شخصی به بیمار ( تخت، ملحفه، حوله، بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و …)
 • در صورت امکان استفاده از سرویس بهداشتی مجزا از دیگر اعضا خانواده
 • ضد عفونی کردن ظروف و سطوح در تماس با بیمار و سرویس های بهداشتی بعد از هر بار استفاده (مواد حاوی اتانول 70 درصد و یا محلول آب وایتکس 10%)
 • شستن مداوم دست ها با آب و صابون
 • استفاده از ماسک توسط بیمار و هر یک از اعضا خانواده در زمان تماس نزدیک با هم
 • دور انداختن دستمال های کاغذی، ماسک و دستکش بیمار در نایلون های گره خورده و یا سطل های درب دار
 • نوشیدن مایعات کافی و استفاده از سبزیجات و میوه های تازه 
 • هوشیار بودن نسبت به علایم بیمار و زیر نظر داشتن وضعیت سلامتی او 
 • مراجعه به پزشک متخصص عفونی در صورت شدیدتر شدن علایم و طولانی شدن دوره بهبودی بیمار

 

روش‌های تخصصی درمان کرونا در بیماران مبتلا به نوع حاد ویروس

بیمارانی که به فرم شدید ویروس کرونا  مبتلا می شوند لازم است که در بیمارستان بستری شوند و با  استفاده از داروهای موثر، روش های کمکی  و یا اکسیژن تراپی درمان شوند. علائم شدید بیماری که حتما لازم است با مشاهده آن به پزشک و بیمارستان مراجعه کنیم عبارتند از : تنگی نفس، احساس فشار و سنگینی در ناحیه قفسه سینه، اختلال حرکتی و از بین رفتن قدرت تکلم. 

 


برای اطلاعات بیشتر مقاله علائم کرونا را مطالعه کنید.


 • سه علت متفاوت می تواند منجر به فرم شدید بیماری کرونا شود:
 • مواجهه زیاد فرد با ویروس و بالا بودن دوز عفونی ویروس کرونا در بدن بیمار  ( مانند افراد کادر درمان)
 • عدم مقابله کارآمد بدن  بیمار با ویروس به دلیل ضعف سیستم ایمنی (وجود بیماری های زمینه ای، سن بالا و بارداری )
 • آلوده شدن بیمار با ویروس های بیماری زا 

 

داروهایی که در حال حاضر برای درمان کرونا توسط پزشکان تجویز می‌شوند

در درمان تخصصی بیماری کرونا از روش‌ها و متدهای مختلفی استفاده می‌شود. اگرچه هیچ کدام از این روش‌ها قطعیت ندارد اما پزشکان در تلاش هستند تا با استفاده از داروها و امکانات موجود به بهبود این بیماران کمک کنند. 
در حال حاضر با توجه به شرایط و علائم مراجعان به مراکز درمانی جهت درمان افرادی که شدت بیماری کرونا در آنها بسیار زیاد است عموما پزشکان از دو گروه رژیم دارویی استفاده می‌کنند. این داروها با دو هدف از بین بردن ویروس کووید و تنظیم سیستم ایمنی در جهت حذف ویروس و کاهش واکنش های التهابی بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 

 • داروهای شیمیایی ضد ویروس

رمد سیویر
اگرچه تاکنون هیچ داروی اختصاصی برای درمان بیماری کرونا  معرفی نشده است اما رمد سیویر از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا به عنوان داروی موثر برای درمان بیماری کووید و کاهش مرگ و میر ناشی از آن مورد تایید قرار گرفته است.
 رمد سیویر که به GS-5734 معروف است داروی موثر بر ویروس های RNA دار مانند کرونا ویروس ها و فلاوی ویروس ها می باشد. این دارو برای درمان ابولا با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته شد. رمد سیویر مانع از تکثیر ویروس در سلول های بدن بیمار می شود.
 تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده اند که رمد سیویر در غلظت های پایین قادر است در حدود ۹۰ درصد از ویروس های کووید-۱۹ (SARS-CoV-2) را از بین ببرد. بر این اساس رمد سیور برای درمان بیماری کووید-۱۹ مورد تایید قرار گرفته است. مصرف درون رگی این دارو در مقادیر بالا می تواند بر کلیه و کبد اثرات سمی داشته باشد. استفاده مکرر از این دارو منجر به افزایش سطح  آنزیمهای ترانس آمیناز کبدی  (ALT,AST) می شود. 
رمد سیویر ر بر همه بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با علایم خفیف تا شدید موثر است. با این وجود به دلیل کمبود این دارو و دسترسی محدود به آن توصیه شده است که رمد سیویر فقط برای بیماران بستری شده در بیمارستان با علایم شدید و بحرانی کرونا مورد استفاده قرار گیرد.
استفاده از رمد سیویر در کودکان کمتر از ۱۸ سال و خانم های باردار توصیه نمی شود و در حال بررسی می باشد.

 


فاوی پیراویر
فاوی پیراویر یا T-750 تکثیر ویروس را مختل می کند. این دارو برای درمان آنفولانزا و ابولا استفاده شده است. فاوی پیراویر در غلظت های بالاتر از مقدار لازم برای درمان ابولا می تواند در حدود ۵۰ درصد از سلول های SARS-CoV-2 را از بین ببرد. از این رو اثر این دارو بر کووید-19 کمتر از رمد سیویر است.
فاوی پیراویر اثرات جانبی کمی بر بیماران دارد و برای اغلب آنها قابل تحمل است. استفاده از این دارو برای درمان کرونا ۲۰۱۹ همچنان در حال بررسی می باشد.

 

کلروکین و هیدروکسی کلروکین
کلروکین و هیدروکسی کلروکین سابقه طولانی و موثری در جهت پیشگیری و درمان بیماری مالاریا دارند. این داروها همچنین برای کنترل واکنش های التهابی خودایمنی و درمان  بیماری های لوپوس سیستمیک اریتروز (SLE) و آرتریت روماتوئید (RA) کاربرد دارند.
 به نظر می رسد که کلروکین و هیدروکسی کلروکین مانع از ورود ویروس کووید-۱۹  به درون سلول های بدن بیمار می شوند. علاوه بر این فرایند تولید سایتوکاین ها (عوامل التهابی سیستم ایمنی ) را بر علیه ویروس تعدیل می کنند. اثر هیدروکسی کلروکین بیشتر از کلروکین می باشد.
 استفاده از کلروکین و هیدروکسی کلروکین در خانم های باردار بلامانع است و برای جنین اثرات سمی ندارند.
این دو دارو به صورت خوراکی و به شکل قرص قابل مصرف هستند. 


لوپیناویر/ ریتوناویر
لوپیناویر/ریتوناویر داروهای موثر بر علیه HIV هستند. 
استفاده از لوپیناویر/ریتوناویر در مبتلایان به کووید-۱۹ میزان مرگ و میر این بیماران را کاهش داده است. استفاده از این دو دارو در ۷ تا ۱۰ روز اول بیماری کووید-۱۹ تاثیر بسیار دارد. لوپیناویر/ریتوناویر با توقف تکثیر SARS-CoV-2 می توانند منجر به کاهش میزان عفونت در بدن بیمار شوند. 
مصرف لوپیناویر/ریتوناویر  ممکن است عوارض جانبی همچون حالت تهوع، استفراغ و سمیت کبد در بیمار ایجاد کنند.


ریباویرین
ریباویرین  آنزیم موثر در تکثیر ماده ژنتیکی ویروس های RNA دار را متوقف می کند. این دارو بصورت قرص یا تزریق درون رگی قابل استفاده است.
ریباویرین بر سایر اعضا خانواده ویروسی کرونا اثرات مهارکنندگی نشان داده است و برای درمان بیماری های SARS  و MERS مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل برای درمان کووید-۱۹ نیز پیشنهاد شده است. 
بررسی بیماران نشان داده است که این دارو  در مقادیر بالا می تواند برای درمان  بیماری کووید-۱۹ موثر باشد. 
مصرف مقادیر زیاد از ریباویرین می تواند بر سلول های خون اثر منفی بگذارد و در اصلاح موجب سمیت خونی شود. در این شرایط گلبول های قرمز لیز می شوند و فرد به عارضه کم خونی همولیتیک مبتلا می شود. علاوه بر این، مصرف زیاد ریباویرین منجر به افزایش سطح آنزیم های کبدی ترانس آمیناز (ALT,AST) می شود. 
 مصرف این دارو برای خانم های باردار ممنوع است و ممکن است منجر به ناهنجاری های مادرزادی در جنین شود.


نیتازوکسانید 
   نیتازوکسانید یک داروی ضد انگلی است. این دارو اثرات ضد ویروسی گسترده ای در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است. بر اساس تحقیقات انجام شده این دارو بر روی ویروس های MERS و SARS-CoV-2 اثر مهار کنندگی نشان داده است؛ اما  هنوز برای درمان کووید-۱۹ مورد تایید نهایی قرار نگرفته است. 


کاموستات مسیلات
کاموستات مسیلات در کره و ژاپن برای درمان کووید-۱۹تایید شده است. کاموستات مسیلات مانع از ورود ویروس SARS-CoV-2 به درون سلول های بدن بیمار می شود. 
 

 

 • داروهای موثر بر سیستم ایمنی


اینترفرون آلفا و بتا
استفاده از اینترفرون های آلفا و بتا برای درمان کرونا ویروس ها تحت بررسی می باشند. اینترفرون ها فاکتورهای ایمنی ضد ویروس هستند که پس از آلوده شدن فرد با ویروس ها به طور غیر اختصاصی تولید می شوند. از این رو استفاده از آنها  برای درمان کووید- ۱۹ به تنهایی کاربرد موفقی نخواهد داشت.
عوامل تعدیل کننده سیستم التهابی بدن: 
عوامل تعدیل کننده سیستم التهابی بدن به طور معمول برای درمان بیماری های التهابی غیر عفونی مانند بیماری های خودایمنی تجویز می شوند. استفاده از آنها برای درمان کووید-۱۹ در حال بررسی می باشد. بعضی از این داروها عبارتند از : باریسیتینیب، ایماتینیب، داساتینیب و سیکلوسپورین.

 

 • درمان های کمکی 

در روش های درمانی کمکی  عوامل دارویی و مکمل های ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند. این عوامل بر چرخه تکثیر ویروس کووید-19 و یا ورود آن به درون سلول های بدن بیمار تاثیر ندارند با این وجود، از طریق کنترل واکنش های ایمنی و یا غیر فعال کردن ویروس های زنده  در بدن موجب بهبودی بیمار شوند و در پیشرفت مسیر درمان کووید-19 موثر باشند. 
در حال حاضر 3 روش کمکی در جهت درمان بیماری کرونا 2019 بسیار مورد توجه قرار گرفته اند که در ادامه به آنها اشاره می شود.


استفاده از کورتیکواستروئیدها در کاهش التهاب کرونای تنفسی
 واکنش سیستم ایمنی بیمار به وجود ویروس کووید-19 در سلول های بدن موجب برانگیخته شدن پاسخ های التهابی می شود. این پاسخ ها در ریه ممکن است منجر به آسیب بافت ریه و یا نارسایی حاد تنفسی شوند. استفاده از کورتیکواستروئیدها می تواند شدت پاسخ های التهابی بیمار را کاهش دهد. در بیمارانی که وارد فاز حاد تنفسی بیماری کووید-19 میشوند استفاده از این داروها برای نجات جان فرد ضروری است. کورتیکواستروئیدها میزان مرگ و میر و شوک سمی ناشی از کووید-19 را در بیماران حاد تنفسی بطور قابل توجهی کاهش می دهند.
با توجه به آنکه کورتیکواستروئیدها موجب کم شدن فعالیت سیستم ایمنی بیماران کووید می شود ممکن است اثرات منفی نیز داشته باشند كه عبارتند از:

 • تاخیر در  پاکسازی بدن بیمار از ویروس 
 •  طولانی تر شدن زمان بهبودی کامل بیمار 
 • افزایش خطر ابتلا به عوامل عفونی ثانویه مثل عفونت های باکتریایی 
 • بالا رفتن قند خون (هایپرگلیسمی)
 • روان پریشی
 • مرگ بافت استخوان

 
استفاده از آنتی سایتوکاین ها  برای  تعدیل سیستم ایمنی بدن
آنتی بادی های مونوکلونال ( آنتی بادی های هم نوع) می توانند واکنش های التهابی و یا مکانیسم های ایمنی دیگر را که در زمان عفونت کووید-19 بر علیه بدن بیمار ایجاد می شوند بطور مستقیم کنترل کنند. بر این اساس استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال مانع از اتفاق افتادن پدیده طوفان سایتوکاینی که حاصل از فعالیت بیش از حد و تجمع عوامل ایمنی در بدن بیمار است می شود و میزان مرگ و میر بیماران کووید را کاهش می دهد.
توسیلیزوماب یک نوع آنتی بادی ضد اینترلوکین 6 (IL-6) می باشد. این دارو برای بهبود واکنش التهابی بیماران کووید-19 مفید بوده است و میزان مرگ و میر بیماران را کاهش داده است.
ساری لوماب نیز یک آنتی بادی ضد اینترکولینی 6 است. این دارو برای بیماران بدحال کووید-19 بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
 

استفاده از پلاسمای افراد بهبود یافته کرونا (ایمونوگلوبولین تراپی)
ایمونوگلوبولین تراپی به عنوان یک روش درمان کمکی برای بیماری کووید-19 معرفی شده  است.  در این روش  پلاسما یا آنتی بادی های بسیار اختصاصی افراد بهبود یافته از کووید-19 به بیماران کرونا تزریق می شود. بکار بردن این روش برای درمان بیماران کووید همچنان در حال بررسی است.
در روش ایمونوگلوبولین تراپی برای افراد داوطلب بهبود یافته بیماری کووید-19 آزمایش سرولوژی خون کرونا IgG درخواست داده می شود. در صورت وجود مقادیر قابل قبول از آنتی بادی اختصاصی ضد کووید-19 در خون آنها، نمونه پلاسما و یا آنتی بادی مورد نظر از نمونه خون آنها جدا می شود و به بیماران کووید تزریق می گردد.
آنتی بادی های اختصاصی می توانند ویروس های آزاد و یا سلول های ایمنی آلوده به ویروس را پاکسازی کنند. اگرچه این روش در کاهش میزان مرگ و میر بیماری کووید-19 موثر بوده است ، اما بهترین زمان تاثیر آن هنوز به خوبی مشخص نشده  است. علاوه بر این  تا به امروز تاثیر روش ایمونوگلوبین تراپی بر بیمارانی که میزان دوز ویروس در خون آنها زیاد بوده است مشخص نشده است. بر این اساس استفاده از این روش برای درمان بیماران کووید-۱۹ بطور قطع تایید نشده است.
از دیگر دلایلی که بکار بردن روش پلاسما درمانی را در جهت درمان بیماری کووید دچار چالش کرده است خطراتی احتمالی  است که ممکن است  بیمار را تهدید کند؛ از قبیل:

 • وقوع واکنش های آلرژیک
 • آسیب های ریوی و ایجاد مشکلات تنفسی
 • انتقال بیماری های عفونی ویروسی همچون HIV، هپاتیت B و C

 

 • اکسیژن درمانی کووید-۱۹(استفاده از دستگاه های تهویه مکانیکی: ونتیلاتور)

منظور از روش کمکی اکسیژن تراپی استفاده از سیستم های مکانیکی تهویه و جبران کمبود اکسیژن برای بیماران کووید-۱۹ است. این روش برای افرادی که درصد اکسیژن خالص خون آنها به دلیل مشکلات تنفسی و قلبی کاهش پیدا کرده است بکار برده می شود.
روش استفاده از ونتیلاتور جهت تامین اکسیژن در بیماران کووید-19 متفاوت است و با شدت میزان کمبود اکسیژن آنها در ارتباط می باشد.
 استفاده دستگاه های تنفس مصنوعی  برای بیماران کووید-19 به صورت غیر تهاجمی و تهاجمی است.
 در روش غیر تهاجمی بر روی دهان و بینی بیمار ماسک اکسیژن گذاشته می شود در حالی که در روش تهاجمی در بالای قفسه سینه بیمار یک لوله  مصنوعی کار گذاشته شده و اکسیژن بطور مستقیم به ریه های او وارد می گردد.
 در بعضی از بیماران از روش اکمو (ECMO) استفاده می شود. در این روش خون بطور کامل از بدن بیمار خارج می شود و سپس با استفاده از دستگاه، خون او از نظر گازهای اکسیژن و دی اکسید کربن تصفیه شده و دوباره به داخل بدن باز می گردد. اکمو در حقیقت یک روش حمایتی از سیستم های قلبی و تنفسی بیمار است. این روش برای بیمارانی بکار می رود که سیستم گردش خون و تنفس آنها نمی تواند خون را در بدن آنها به جریان بیندازد و اکسیژن مورد نیاز بدن را تامین کند . به این روش اکسیژناسیون غشایی برون پیکری می گویند.
بطور کلی، ۱۹٪ از بیماران بستری شده در بیمارستان به تهویه غیر تهاجمی اکسیژن درمانی ، ۱۷٪ مراقبت های ویژه، ۹ ٪ تهویه تهاجمی و ۲٪ به اکسیژناسیون غشایی برون پیکری نیاز پیدا می کنند. 
در حال حاضر مراکز تحقیقاتی جهان برای تولید داروهایی که مانع از اتصال ویروس کووید-۱۹ به گیرنده ACE2  سلول ها شوند و یا ورود ویروس را به درون سلول های میزبان مختل کنند  تلاش می نمایند.

 

سوالات رایج  در درمان کرونا

آیا استفاده از داروهای ضد آنفولانزا برای درمان بیماری کرونا مفید است؟
اسلتامیویر:
اسلتامیویر برای درمان آنفولانزا مورد استفاده قرار می گیرد و تا کنون در جهت درمان کرونا تایید نشده است. 
در آغاز اپیدمی کووید-۱۹ از اسلتامیویر  بطور گسترده در چین  استفاده شد. در آن زمان اسلتامیویر برای درمان آنفولانزا فصلی که همزمان با کووید-۱۹ شیوع پیدا کرده بود مورد استفاده قرار گرفت. باید توجه داشت که در حقیقت اسلتامیویر برای درمان آنفولانزا تجویز شده است و تاثیری بر بهبود بیماری کرونا جدید نداشته است.


اومیفنویر (آربیدول): 
اومیفنویر  مانع از اتصال ویروس به گیرنده ACE2 در سطح سلول های بدن بیمار می شود. بر اساس مطالعات آزمایشگاهی انجام شده در چین و روسیه، این دارو برای درمان آنفولانزا و کووید-۱۹ مورد تایید قرار گرفته است. مصرف اومیفنویر در چین میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را کاهش داده است. با این وجود استفاده از آربیدول در جهت درمان کرونا از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا هنوز بطور کامل مورد تایید قرار نگرفته است. 

 

آیا استفاده از آنتی بیوتیک در درمان بیماری کرونا 2019 موثر است؟

استفاده از آنتی بیوتیک ها به منظور درمان بیماران کووید-19 سوالی است که در ارتباط با مدیریت درمان بیماری کرونا برای اغلب افراد پیش آمده است.
آنتی بیوتیک ها ترکیبات شیمیایی هستند که بر عوامل عفونی باکتریایی اثر می گذارند. با توجه به این مسئله که عامل عفونی بیماری کووید-19 یک ویروس است (SARS-CoV-2) بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک در پاکسازی بدن بیماران از ویروس کرونا نقشی ندارد.
دلیل استفاده از آنتی بیوتیک ها در مسیر درمان بیماری کووید-19 پیشگیری از وقوع عفونت های باکتریایی ثانویه است. در بیماران کووید عفونت ویروسی موجب ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی سیستم ایمنی می شود و از طرف دیگر، استفاده از برخی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها سیستم ایمنی بیمار را تضعیف می کنند. این عوامل خطر ابتلا بیماران کووید-19 را به بیماری های عفونی باکتریایی افزایش می دهد. استفاده از آنتی بیوتیک در مسیر درمان بیماری کووید-19 میزان این خطر را کاهش می دهد. 

 تا زمانی که بیماری کرونا کنترل شود همه باید سبک زندگی سالم را در خانه حفظ کنیم.  رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشیم، به اندازه کافی بخوابیم، فعال بمانیم و از طریق تلفن یا اینترنت با نزدیکان و دوستان  خود ارتباط برقرار کنیم.   همواره سعی کنیم برنامه های منظمی در خانه برای خود داشته باشیم و به آنها عمل کنیم. باید توجه داشت که کودکان در این دوران سخت ، به عشق و توجه بیشتری نیاز دارند.
 احساس ناراحتی ، استرس یا گیجی در هنگام بحران طبیعی است. صحبت با افرادی که به آنها اعتماد داریم ، مانند دوستان و خانواده می تواند به ما  کمک کند. در صورتی که احساس ضعف شدید داریم ، با یک کارمند بهداشت یا یک مشاور بالینی صحبت کنیم . همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد اتخاذ تصمیم روش درمان بیماران کرونایی  باید از طریق پزشک انجام گیرد و با توجه به نوع علایم بیمار تعیین شود. بنابراین نسبت به علایم خود همچنان هوشیار باشید و در صورت نیاز حتما به یک پزشک متخصص عفونی مراجعه نماییم. از روش های خود درمانی غیر قابل تایید و یا مصرف خودسرانه داروهای معرفی شده در این مقاله جدا خودداری نماییم. سیستم ایمنی خود با استفاده از تغذیه مناسب، سبزیجات و میوه های تازه و در صورت امکان با استفاده از مکمل های ویتامینه تقویت نماییم.  زدن ماسک و ضد عفونی کردن دست ها  را همواره به خاطر داشته باشیم  و فراموش نکنیم که حفظ فاصله اجتماعی از ارکان اساسی پیشگیری از بیماری کووید-19 است.
 


 

دکتر سارا کدخدایی

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com