آزمایشگاه خوب پزشکی چه ویژگی هایی دارد؟

آزمایشگاه خوب در تهران

یکی از دغدغه‌های بزرگ بیماران و خانواده‌های ایشان در روند تشخیص بیماری، یافتن آزمایشگاه خوب با نتایج دقیق است که بتواند به سرعت پزشک را در تشخیص صحیح بیماری یاری دهد. در این مقاله تلاش کردیم تا همه ویژگی‌هایی را که می‌تواند به افراد در انتخاب یک آزمایشگاه پزشکی خوب یاری دهد، بررسی نماییم.

 

آزمایشگاه تشخیص پزشکی در نزدیک محل زندگی

افرادی که در شهرهای بزرگ، علی الخصوص در تهران زندگی می‌کنند با توجه به تجربه‌ی ترافیک‌های سنگین همیشه در تلاش هستند تا برای برطرف کردن نیازهای خدماتی خود به نزدیکترین مکان مراجعه کنند. از این رو پارامتر دسترسی راحت به محل سکونت و یا نزدیکی به مراکز درمانی و کلینیک‌ها یکی از مواردی است که افراد در انتخاب آزمایشگاه به آن توجه می‌کنند. موقعیت مکانی مناسب و داشتن فضای پارک کافی  نیز یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد در شهری مثل تهران می‌باشد.

 

فضای آزمایشگاه و محیط پذیرش

اگرچه بخشی از افرادی که به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند، در سلامت بوده و صرفا جهت آزمایش‌ های چکاپ دوره ای مراجعه می‌کنند، نباید این نکته را فراموش کرد که تعداد مراجعانی که به جهت تشخیص بیماری خود به آزمایشگاه می‌آیند بسیار قابل توجه است. پر واضح است که این دسته از افراد که دارای علائم هستند، استرس زیادی تا گرفتن جواب آزمایش خود خواهند داشت. علی الخصوص افرادی که به بیماری های بدخیم و یا سرطان مشکوک هستند. 
از این رو طراحی دکوراسیون و فضای داخلی یک آزمایشگاه خوب به گونه ای خواهد بود که یک فضای آرامش‌بخش را برای مراجعان فراهم آورد تا در زمان انتظار و مراحل نمونه گیری حتی الامکان از شدت اضطراب و نگرانی ایشان بکاهد. استفاده از دستگاه‌های نوبت‌دهی و سایر المان‌هایی که می‌تواند زمان انتظار را برای مراجعین دلنشین‌تر سازد همه از مواردیست که در انتخاب افراد تاثیرگذار است. استفاده از مانیتورهایی که فیلم های آموزشی در خصوص سلامت پخش می‌کنند و یا پخش موسیقی آرامش بخش می‌تواند، مدت زمان انتظار را دلنشین‌تر سازد.  صندلی های انتظار و فضای نشیمن هم یکی دیگر از این المان های مورد توجه است که نباید از آن غافل شد. با توجه به اینکه مراجعان قبل از انجام برخی آزمایش ها و تست ها باید ناشتا باشند، ایجاد یک فضا جهت پذیرایی از افراد می‌تواند یکی دیگر از ویژگی های یک آزمایشگاه خوب باشد.
یکی دیگر از بخش های مهم در آزمایشگاه های تشخیص طبی سرویس بهداشتی است. وضعیت بهداشتی و تعداد مناسب دستشویی یکی از پارامترهای مهم در یک آزمایشگاه خوب می‌باشد.

آزمایشگاه خوب در تهران


پرسنل پذیرش و برخورد آنها با مراجعان

در کسب و کارهای خدماتی یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در ذهن افراد، برخورد کادر و پرسنل پذیرش است. پرسنل آموزش دیده و مجرب علاوه بر اینکه با رفتار خود در ذهن مراجع تاثیر مثبتی خواهند گذاشت، می‌توانند روند خدمت رسانی و در نتیجه مدت زمان انتظار را در آزمایشگاه کاهش دهند. برخورداری از نمونه گیران مجرب و حرفه ای باعث می‌شود تا مراجعان و بیماران بدون کمترین درد آزمایش خون خود را به انجام رسانند. یکی دیگر از مزایای آزمایشگاه پزشکی خوب داشتن بخش نمونه گیری کودکان است. از آنجا که نمونه گیری از کودکان از حساسیت بالایی برخوردار است، حضور کادر مجرب و متخصص برای بخش کودکان علاوه بر اینکه تجربه خوشایندی را در ذهن کودک ایجاد خواهد کرد، باعث خشنودی و رضایت خاطر والدین خواهد بود. 

 

 

صحت و دقت نتایج آزمایش

مهمترین و شاید حیاتی‌ترین پارامتر در انتخاب یک آزمایشگاه خوب، صحت و دقت در نتایج آزمایش است. این امر به جز در اختیار داشتن متخصصان آزمایشگاهی مجرب و تجهیزات و دستگاه های پیشرفته و کیت های معتبر میسر نخواهد بود. استفاده از دستگاه های تمام اتومات خطای انسانی را کاهش داده و علاوه بر بالابردن دقت، سرعت در ارائه نتیجه آزمایش را بالا می‌برد. یکی از مواردی که گاها افراد از آن اطلاع ندارند موضوع لجستیک زنجیره و سرد و انتقال نمونه‌هاست. بسیاری از آزمایشگاه ها بخشی یا همه نمونه‌ها را جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه های مجهز بزرگتر ارسال می‌کنند. این بدان  معناست که نمونه گرفته شده از شما توسط پیک مخصوص آزمایشگاه انتقال پیدا می‌کند. یکی از پارامترهای مهم در صحت نتیجه آزمایش انتقال نمونه در شرایط استاندارد دمایی و در مدت زمان مشخص است. از این رو داشتن یک سیستم لجستیک استاندارد و سریع که بتواند نمونه را به درستی به آزمایشگاه اصلی انتقال دهد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت یک آزمایشگاه خوب قوانین و مقررات سختگیرانه ای در خصوص انتقال نمونه‌ها و زنجیره سرد خود خواهد داشت.

 

آزمایشگاه دقیق در تهران

 


گستره وسیع آزمایش ها

یکی دیگر از مشخصه‌های آزمایشگاه خوب، گستره آزمایش‌هایی است که قادر به انجام آن است. هرچه این طیف گستره‌تر باشد و آزمایشگاه بتواند تمامی آزمایش های درخواستی پزشک را انجام دهد، بیمار را از مراجعه به سایر آزمایشگاه ها بی نیاز خواهد کرد. 

 

 

سرعت پاسخ دهی و سهولت در اخذ جواب آزمایش

یکی از عواملی که در درمان  بیماری مهم است، تشخیص سریع و زودهنگام آن است. از این رو می‌توان گفت در کنار صحت و دقت، سرعت در جوابدهی از مهمترین ویژگی‌های یک آزمایشگاه خوب است. با رشد تکنولوژی و استفاده از خدمات اینترنتی و الکترونیکی امکان جوابدهی آنلاین یکی از بایدهای آزمایشگاه‌های مدرن امروزی است که باید به آن توجه ویژه نمود. حال اگر این امکان وجود داشته باشد که افراد بتوانند سابقه نتایج آزمایش‌های خود را طی چند سال در پرونده الکترونیک خود مشاهده کنند و یا پزشک معالج آنها به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، بی شک تاثیر به سزایی در روند درمان و حتی تشخیص به هنگام بسیاری از بیماری ها خواهد داشت.

 


اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص چگونگی تفسیر جواب آزمایش داشته باشید، توصیه می‌کنیم مقاله " چگونه جواب آزمایش را تفسیر کنیم؟ "  را مطالعه کنید. 

 

لیلا نوروزپیمان
مهندس لیلا نوروزپیمان

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com