ماندگاری ویروس کرونا در محیط چقدر است؟

ماندگاری ویروس کرونا در محیط چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا در محیط و بر روی سطوح می‌تواند بر سرعت شیوع و انتقال بیماری کرونا موثر باشد. بقا و چسبندگی این ویروس بر سطوح مختلف متفاوت است که گاهی شامل چند روز می‌شود. آگاهی از مدت زمان پایداری کرونا بر پوست انسان و اجسام یکی از راه های کمک به پاکیزه نگه داشتن محیط زندگی شما و در نتیجه روشی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است. در این مقاله نکاتی درباره‌ی ماندگاری کرونا در محیط و همچنین روش مناسب برای ضدعفونی کردن اجسام و پوست دست شما در اختیار شما قرار داده می‌شود. ماندگاری ویروس کرونا در محیط یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مبارزه با این ویروس است. ویروس کرونا قادر است تا چندین ساعت در قطرات تنفسی معلق هوایی و یا بر روی سطوح جامد بصورت پایدار باقی بماند و حیات زیستی خود را حفظ کند. با این وجود، با گذشت زمان در محیط‌های خارج از بدن به تدریج به سمت فروپاشی پیش می‌رود و پس از مدت زمان کافی از بین می‌رود. 
مدت زمان متوسط ماندگاری ویروس کرونا در ذرات معلق هوایی، در حدود ۳ ساعت است. همچنین ماندگاری این ویروس بر روی دستان ما نزدیک به ۹ ساعت تخمین زده شده است. پایداری کووید-۱۹ بر روی سطوح مختلف متفاوت بوده و ارتباط مستقیم با جنس سطوح، بافت و منافذ موجود بر روی آن‌ها دارد. بطوریکه مدت زمان متوسط طول عمر ویروس کرونا بر روی مس، مقوا، استیل و سطوح پلاستیکی به ترتیب ۴، ۲۴، ۷۲ و ۷۲ ساعت تخمین زده شده است. 

 

انواع اجسام و سطوح

مدت زمان پایداری ویروس

ذرات معلق هوایی

۳ ساعت

مس

۴ ساعت

پوست انسان

۹ ساعت

مقوا

۲۴ ساعت (۱ روز)

استیل

۷۲ ساعت (۳ روز)

پلاستیک

۷۲ ساعت (۳ روز)

 

مهم‌ترین نکته در ارتباط با پایداری محیطی و ماندگاری ویروس کرونا وجود یک پوسته سالم و یکپارچه است. پوسته ویروس کرونا از مقادیر فراوان ترکیبات لیپیدی (چربی) تشکیل شده است. ساختار لیپیدی ویروس کرونا، نقش بسیار مهمی در پایداری حیاتی آن دارد و در صورت آسیب دیدن ویروس را به سمت فروپاشی و از بین رفتن پیش می‌برد. این مسئله ویروس کووید-۱۹ را به شدت در برابر مواد حل کننده ترکیبات چربی مانند محلول‌های صابونی کارآمد یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی حساس می‌کند. به همین دلیل است که طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شست و شو دستان به مدت ۴۰ تا ۶۰ ثانیه با آب و صابون ضروری است. علاوه بر این، خشکی و عدم وجود رطوبت کافی در محیط از موارد دیگری هستند که می‌توانند به ساختارهای خارجی ویروس آسیب وارد کنند و با گذشت زمان ویروس را بطور طبیعی از بین ببرند.

 

 


بیشتر بخوانید: بیماری کرونا چیست؟ | علائم، عوارض، تشخیص، درمان و پیشگیری


 

 


منابع:

https://www.who.int
https://www.livescience.com
https://www.medicalnewstoday.com

دکتر سارا کدخدایی

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com