تاثیر فلفل بر فشار خون

تاثیر فلفل بر فشار خون

بسیاری از افراد معتقدند که برخی از گیاهان اثرگذاری بالایی بر سلامت ما دارند که تاثیر فلفل بر فشار خون یکی از آن‌هاست. در واقع تعدادی از انسان‌ها فلفل قرمز را پادشاه گیاهان دارویی می‌دانند. در حقیقت، فلفل هزاران سال برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده شده است و علاوه بر دارا بودن خواص دارویی، به عنوان چاشنی (طعم دهنده) و رنگ‌دهنده در غذاها استفاده می‌شود. یکی از خواص فلفل که اخیراً نظر دانشمندان حوزه تغذیه و متابولیسم را به خود جلب کرده است، اثر احتمالی و مثبت آن بر فشار خون ما می‌باشد که در این مقاله با آن بیشتر آشنا می‌شویم.
برای افراد دارای فشار خون بالا، فلفل یا چیلی احتمالاً همان چیزی است که پزشکان به دنبال آن می‌گردند.

بیشتر بخوانید:

 

 

طعم تند فلفل ناشی از ترکیب کپسایسین


در ابتدا با ترکیبی به نام کپسایسین (Capsaicin) آشنا می‌شویم. این ماده معروف در تمامی فلفل های تند از جمله سبز و قرمز موجود می‌باشد که باعث طعم تند فلفل می‌گردد. طبق یک مطالعه که در تابستان گذشته در حوزه علوم متابولیک منتشر شد، ترکیب کپسایسین دارای نقش ویژه‌ای در ایجاد حالت آرامش و کاهش التهاب رگ‌ها و در نهایت باعث تاثیر فلفل بر فشار خون می‌شود.
این مطالعه (انجام شده توسط ژیمینگ ژو - سومین دانشگاه علوم پزشکی ارتش چین) نشان داده که احتمالاً افراد دارای رژیم غذایی تند حاوی کپسایسین، می‌توانند شاهد کاهش وزن، بهبود متابولیسم، افزایش سوخت و ساز و به دنبال این موارد، شاهد کاهش فشار خون نیز باشند.
در واقع رژیم بلند مدت حاوی کپسایسین در موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که این ماده موجود در انواع فلفل ها می‌تواند به بهبود و کاهش فشار خون آن در این پستانداران کمک کند. همچنین در این تحقیقات بیان شده است که فلفل می‌تواند با اثر بر نوعی کانال غشایی دیواره رگ های خونی، باعث فعالیت مزمن آن و در نتیجه افزایش تولید نیتریک اسید شود. نیتریک اسید گازی در برابر التهاب و اختلال عملکرد از رگ‌های خونی محافظت می‌کند.
در مطالعه‌ای دیگر مشخص شده افرادی که در وعده‌های غذایی از ترکیبات دارای کپسایسین (فلفل تند) و تری‌گلیسیرید‌های با زنجیره متوسط (MCT) یا روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل استفاده استفاده می‌کنند، به طرز شگفت انگیزی تا ۵۱ درصد کالری سوزی بیشتری دارند (در همان وعده). این افراد در بلند مدت، وضعیت بهتری از فشار خون را تجربه می‌کنند.


 

لاغری و کاهش وزن با مصرف فلفل


کپسایسین خواص مفیدی در افزایش متابولیکی نیز دارد. در واقع با کمک به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن باعث افزایش دما و به دنبال آن افزایش کالری سوزی در بدن می‌شود. در واقع این مطالعه تاثیر فلفل بر لاغری را نیز ثابت کرده است.
این تحقیقات در نهایت سبب می‌شوند که ما با اهمیت بالای فلفل بیشتر آشنا شویم و از میوه به میزان بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنیم. زیرا همانطور که در ابتدا اشاره کردیم تاثیر فلفل بر فشار خون و کاهش وزن تنها یکی از انواع خواص این میوه است.

 

 


منابع:

https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

امیر فرهنگ رشیدی

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com