۶ نکته مهم برای حفظ سلامت روزه دار در دوران شیوع کرونا

۶ نکته مهم برای حفظ سلامت روزه دار در دوران شیوع کرونا

روزه داری در دوران شیوع کرونا نیازمند حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن است. ﺑﺮاﺳـﺎس ﮔـﺰارش اﺧﻴـﺮ ﺳـﺎزﻣﺎن ﺟﻬـﺎﻧﻰ ﺑﻬﺪاﺷـﺖ، ﻫـﻴﭻ ﻣﻄﺎﻟﻌـﻪ‌اى ﻣﺒﻨـﻰ ﺑـﺮ ﺧﻄـﺮ روزه گرفتن و اﻓﺰاﻳﺶ اﺑـﺘﻼ ﺑـﻪ ﺑﻴﻤـﺎرى کرونا دﻳـﺪه ﻧﺸـﺪه اﺳـﺖ. در این مقاله نکاتی به منظور حفظ سلامتی شما روزه داران عزیز در دوران شیوع این بیماری، بیان شده است.
با فرارسیدن ماه مبارک رمضان همچنان لازم است نکات ایمنی در برابر ویروس کرونا مانند حفظ فاصله اجتماعی مناسب، استفاده از ماسک و ضدعفونی کردن دست‌ها همچنان رعایت شود. حتی اگر فرد واکسیناسیون کرونا را انجام داده است، هنوز هم باید این موارد را رعایت کند. در صورتی که روزه گرفتن برای فرد خطری در پی نداشته باشد،‌ فرد روزه دار باید با رعایت اصول بهداشتی خود را از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ حفظ کند. توصیه می‌شود تمام کسانی که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند و نیاز به مصرف دارو دارند، حتماً برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند.

 

نکته‌های ضروری برای حفظ سلامت روزه دار در دوران کرونا عبارتند از:
 

۱. دستورات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را به دقت رعایت کنید

اولین و مهم‌ترین نکته برای سلامتی روزه دار در دوران شیوع کرونا رعایت اصول قرنطینه و عدم برگزاری مراسم گروهی افطار (بخصوص در مکان‌های بسته) است. فاصله اجتماعی حداقل ۲ متر را رعایت کنید و دستورات بهداشتی اعلام شده را جدی بگیرید. 
 

۲. مقدار خواب و استراحت خود را کاهش ندهید

ماه مبارک رمضان ماه عبادت است. ممکن است برخی روزه داران تا زمان سحر به دعا و نیایش بپردازند و پس از نماز صبح بخوابند. بدن شما به ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارد. خواب کافی برای تمرکز در طول روز و انجام کارها ضروری است. با داشتن خواب کافی می‌توانید در طول روز انرژی مفید داشته باشید. کم شدن میزان خواب یا به هم خوردن الگوی خواب می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را در برابر بیماری کرونا ضعیف کند. پس بهتر است به خواب به عنوان یک اصل لازم برای حفظ سلامتی خود نگاه کنید. 
 

۳. به مقدار کافی آب بنوشید

تشنگی ممکن است یکی از سخت‌ترین عوارض روزه داری باشد و باعث شود بعد از افطار یا هنگام سحر مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب یکی از مهم‌ترین نکات حفظ سلامت روزه دار در دوران کرونا است که باید به تدریج انجام شود. برای تامین آب از دست رفته بدن، باید در فاصله بین افطار تا سحر حداقل ۲ لیتر آب (در هر نوبت یک یا دو لیوان از این مقدار) بنوشید. بهتر است مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای و قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا را کاهش دهید. با مصرف غذاهای آب‌دار مثل سوپ، میوه، سبزی، خیار و هندوانه می‌توانید آب بیشتری به بدن خود برسانید.
 

۴. غذاهای مقوی و سالم مصرف کنید

روزه گرفتن باعث تغییر عادات غذایی شما می‌شود. مصرف میزان کافی از مواد مغذی مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی برای حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم است. میزان مصرف قند و نمک را متعادل کنید. مصرف مقدار مناسب نمک باعث می‌شود آب کمتری از دست بدهید. مصرف زیاد باعث تشنگی و مصرف خیلی زیاد آن سبب افزایش فشار خون می‌شود. بعد از افطار از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا و نوشابه‌های دارای مقدار زیاد قند خودداری کنید و مواد غذایی با ارزش غذایی بالا مثل میوه‌ها، سبزیجات و کربوهیدرات‌های پیچیده مثل برنج و نان سبوس‌دار مصرف کنید. 
برای تقویت سیستم ایمنی در دوران کرونا باید اصول تغذیه را به درستی رعایت کنید و در برنامه غذایی روزانه مقدار مناسبی از گروه‌های غذایی مثل مواد دارای انرژی، پروتئین و ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن مصرف کنید. در صورتی که تغذیه به خوبی انجام نشود یا یکی از وعده‌های غذایی سحری،‌ افطار و شام حذف شود، ممکن است در مدت حدود ۱۶ ساعت روزه داری سیستم ایمنی بدن شما در برابر کرونا ضعیف شود و خطر ابتلا به این بیماری افزایش یابد.
 

۵. بیشتر کارها را در صبح انجام دهید

سعی کنید بیشتر کارهای سخت را صبح‌ها انجام دهید. کارهایی که نیاز به فعالیت فیزیکی یا تمرکز ذهنی دارد را باید در زمانی که انرژی کافی برای انجام آن دارید انجام دهید.
 

۶. ورزش را ترک نکنید

اگرچه ممکن است به خاطر روزه داری احساس خستگی بیشتری داشته باشید و کمتر فعالیت کنید، ترک فعالیت‌های ورزشی به مدت یک ماه می‌تواند عوارض بسیار خطرناکی داشته باشد. توصیه می‌شود فعالیت‌های ورزشی متعادلی داشته باشید تا احساس خستگی کمتری داشته باشید. بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های ورزشی چند ساعت پس از افطار است. ورزش به افزایش سلامت سیستم ایمنی روزه دار در شیوع کرونا کمک زیادی می‌کند.

به خاطر داشته باشید رعایت اغلب نکات ذکر شده در بالا مهم است و با افزایش سیستم ایمنی بدن به سلامت روزدار در دوران شیوع کرونا کمک بسیاری خواهد کرد.

 

 


منابع:

https://www.internationalsos.com
https://www.edition.cnn.com

گلاره پوستی زاده

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com