CT در جواب آزمایش کرونا PCR چه معنی دارد؟

CT در جواب آزمایش کرونا PCR چه معنی دارد؟

همه ما پس از انجام تست کرونا بسیار مشتاق هستیم تا سریع‌تر جواب آزمایش خود را گرفته و از تفسیر آن آگاه شویم. در تفسیر جواب آزمایش PCR اعداد و پارامترهایی وجود دارد که نشان دهنده‌ی ابتلا به ویروس کرونا هستند. یکی از این پارامترها CT است که مخفف Cycle Threshold می‌باشد. عدد CT در آزمایش کرونا PCR می‌تواند معیاری از مقدار و لود ویروس را نمایش دهد.
در روش PCR ماده ژنتیکی میکروارگانیسم ها از نوع DNA مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما برخی از ویروس ها مثل کووید ۱۹ دارای ماده ژنتیکی از نوع RNA هستند که جهت تشخیص آن از روش RT-PCR استفاده می‌گردد. در این روش تشخیص آزمایشگاهی، نمونه ای که از انتهای حلق و بینی شما گرفته می‌شود داخل لوله‌های خاصی به اسم ترانسپورت (Viral transport media, VTM) به آزمایشگاه انتقال می‌یابد.

 

CT در جواب کرونا

 

آزمایشگاه نمونه را تحت شرایط و پروسه‌های خاصی قرارداده و ماده ژنتیکی آن را استخراج می‌نماید. این ماده ژنتیکی وارد دستگاه شده و دستگاه واکنش های زنجیره واری را شروع كرده و اصطلاحاً ماده ژنتیکی ویروس را تکثیر می‌نماید تا برای دستگاه قابل تشخیص شود. هر بار که این واکنش رخ می‌دهد یک سیکل شمارش می‌شود. هر چقدر سریع‌تر ماده ژنتیکی به نقطه تشخیص (Detection) دستگاه برسد میزان لود ویروس در بدن بیشتر است. از این رو معمولاً سیکل یا CT با عدد ۴۰ مرز ابتلا به ویروس و مثبت و منفی بودن جواب تست کرونا در نظر گرفته می‌شود. به عبارت دیگر اگر عدد CT در تست کرونا شما کمتر از ۴۰ باشد نتیجه تست کرونا مثبت بوده و شما یک فرد مبتلا و ناقل ویروس هستید. علاوه بر این CT کمتر از ۲۲ هم معمولاً نشانه میزان لود بالای ویروس بوده و احتمالاً فرد دیرتر بهبود پیدا کند. اگر فرد در روزهای ابتدایی ورود ویروس به بدن باشد احتمالاً CT به عدد ۴۰ نزدیک‌تر خواهد بود. از این جهت تفسیر این پارامتر به شرح حال بیمار و علائم وی بسیار وابسته خواهد بود. عدد CT معمولا در طول مدت هفته اول به پیک رسیده و با بهبود فرد به تدریج این عدد بالاتر رفته تا نهایتاً از عدد ۴۰ بالاتر رفته و نتیجه تست منفی می‌شود.
همانطور که دیدیم اکثراً CT زیر عدد ۴۰ جواب تست کرونا را مثبت گزارش كرده و اعداد بالای ۴۰  تا ۴۵ یا ذکر No CT در موارد منفی گزارش می‌شود. البته باید در نظر داشت این عدد در بازه‌های زمانی از شروع تا انتهای بیماری متفاوت است. لذا در صورتی که جواب تست کرونا PCR شما منفی گزارش شده و همچنان علائم شما شدت پیدا کرده است حتما فاصله گذاری و سایر موارد را تا بهبودی علائم رعایت نمایید. 


 


منابع:

https://www.sciencemag.org

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com