نحوه عملکرد شبکه آزمایشگاهی کولایف

صنعت آزمایشگاه‏‌های تشخیص پزشکی در دنیا در سالیان گذشته با پیشرفت‏‌های قابل توجهی همراه بوده است. یکی از مهمترین پیشرفت‏‌های حاصل شده در این صنعت، فعالیت یکپارچه مراکز آزمایشگاهی در قالب یک برند و تمرکز هر یک از این مراکز بر بخشی از فرایندهای آزمایشگاه به صورت تخصصی بوده است. بدین ‏ترتیب بخشی از کل فرایند در مراکز مختلف آزمایشگاهی انجام گرفته و بخش دیگر آن در آزمایشگاه‌‏های تخصصی مجهز به تجهیزات مدرن و خودکار صورت می‌پذیرد. این تخصصی شدن فعالیت‌ها و طبقه‏‌بندی آن‌ها میان اجزای مختلف موجب کارآمدترشدن و بهینه شدن کل فرایند در آزمایشگاه گردیده و ضمن کاهش قابل توجه هزینه‏‌ها، به افزایش گستره آزمایش‏‌های قابل انجام و کیفیت، دقت، صحت و سرعت بالاتر در ارائه نتایج آزمایش‌ها منتج شده است.

آزمایشگاه‌های یکپارچه پزشکی کولایف با الگوبرداری از نمونه‌های موفق این مدل کسب‌و‌کار در دنیا و با اهتمام به آیین‌‏نامه‌‏های ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اقدام به پیاده‏‌سازی این مدل در کشور نموده است. بدین منظور آزمایشگاه مرکزی تخصصی کولایف در شرف بهره‏‌برداری بوده و به زودی آمادگی انجام گستره وسیعی از آزمایش‌ها را خواهد داشت.

در این مدل، آزمایشگاه‌های مختلفی در سطح شهر به عنوان زیرمجموعه کولایف و با برند مشترک به پذیرش، نمونه‌‏گیری و انجام بخشی از آزمایش‌ها می‌پردازند و بخش دیگر نمونه‌ها جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه مرکزی کولایف منتقل خواهند شد. این انتقال حداقل طی سه زمان تعریف شده در روز و از طریق سیستم لجستیک سرد کولایف با رعایت تمام استانداردهای لازم در انتقال نمونه‌ها صورت گرفته و در شرایط کاملاً کنترل شده از آزمایشگاه‏‌های زیرمجموعه به آزمایشگاه مرکزی منتقل می‌‏شوند.

نمونه‏‌ها پس از انتقال به آزمایشگاه مرکزی، مجدداً پذیرش می‌شوند و اطلاعات لازم از طریق سیستم نرم‌‏افزاری یکپارچه میان آزمایشگاه‌های زیرمجموعه و آزمایشگاه مرکزی دریافت می‏‌شود. سپس نمونه‏‌ها مورد بررسی قرار گرفته و به بخش‌‏های مختلف آزمایشگاه جهت انجام آزمایش ارجاع داده می‌شوند. آزمایش‌ها تحت نظارت متخصصان علوم آزمایشگاهی و توسط تجهیزات خودکار انجام شده و دقت و صحت نتایج به صورت مداوم توسط سیستم کنترل کیفیت آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود. در پایان پس از انجام تمام آزمایش‌ها - هم در آزمایشگاه مرکزی و هم در آزمایشگاه زیرمجموعه- و تایید جواب‌‏ها توسط مسئولین فنی آزمایشگاه، نتیجه آزمایش‏‌ها در وب‏ سایت کولایف بارگذاری شده و به اطلاع آزمایشگاه‏‌های زیرمجموعه رسانده می‏‌شود تا در اختیار مراجعان آن آزمایشگاه‏‌ها قرار داده شود.

تیم مدیریتی و پزشکان فنی و متخصص کولایف تلاش خواهند کرد تا با ایجاد و حفظ سیستمی یکپارچه و منسجم از فرایندها، به سهم خود گامی در جهت ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی در کشور ایفا نمایند.

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com