مکمل‌های مورد تایید طب ایرانی در موارد سرپایی کرونا می‌تواند استفاده شود

مکمل‌های مورد تایید طب ایرانی در موارد سرپایی کرونا می‌تواند استفاده شود

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در بخش سرپایی کرونا در حال حاضر درمان خاصی نداریم و درمان کرونا بر مبنای ظهور علائم بالینی است اما می توانیم از مکمل‌هایی مانند استفاده از عناب، زعفران، سیر و شیرین بیان که در طب ایرانی بر روی آن توسط اساتید دانشگاه های علوم پزشکی کار شده، استفاده کنیم.

دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه چهل و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کووید19 که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در جلسه امروز کمیته علمی کشوری کرونا جایگاه طب ایرانی در درمان کرونا بررسی شد. تاریخچه طب ایرانی بسیار غنی و هزار ساله است و پس از بررسی‌های لازم، در مورد استفاده از مکمل‌های مورد تایید طب ایرانی در بخش سرپایی کرونا اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: برخی از این مکمل‌ها در حال حاضر توسط مردم استفاده می‌شود اما از این مکمل‌ها می‌توان صرفاً در موارد سرپایی بیماری استفاده کرد البته حتماً بعد از اینکه بیماران توسط پزشکان ویزیت و معاینه می‌شوند و کرونای خفیف یا متوسط که نیاز به بستری ندارند، تشخیص داده می‌شود می‌توان از مکمل‌های طب ایرانی که مطالعات دانشگاهی آن انجام شده، استفاده کرد.

 

 

در موارد بستری کرونا اصلا خوددرمانی نکنید


دکتر جان بابایی تاکید کرد: برای بیماران بستری، توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان مردم خوددرمانی نکنند. اساتید رشته طب ایرانی در کشور فعالیت دارند و در برخی از بیمارستان‌ها مشاوره می‌دهند. حتماً بیماران باید در موارد بستری بر اساس نظر پزشک معالج یا مشاور، عمل کنند و از مکمل‌های طب ایرانی استفاده نشود تا پزشک، تصمیم‌گیری کند.

وی یادآور شد: در جلسه امروز در خصوص واکسیناسیون نیز بحث‌های مفصلی شد. مطالعات داخل کشور نشان داده که واکسیناسیون با حجم وسیعی که داشته باعث شده که مرگ و میر بیماران به ویژه در افراد بالاتر از 60 سال، به طور قابل ملاحظه ای در پیک پنجم نسبت به پیک‌های قبلی، کاهش پیدا کند. در شروع پیک پنجم، جمعیت بالاتر از 65 سال و کادر بهداشت و درمان در کشور واکسینه شده بودند که خوشبختانه در پیک پنجم در این گروه‌ها، مبتلایان جدی نداشتیم و میزان مرگ و میر سالمندان هم کمتر بود.

 

 

هر قدر زمان بگذرد آثار واکسیناسیون بیشتر نمایان می‌شود


معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در پیک پنجم کرونا با واکسیناسیون وسیعی که در کشور انجام شد، خوشبختانه اکثر افراد گروه‌های هدف، واکسینه شدند و هر قدر زمان می‌گذرد، آثار واکسیناسیون را بیشتر مشاهده خواهیم کرد. روند بیماری و بیماران بدحال در کشور رو به کاهش است.

وارد پیک ششم نشده‌ایم بلکه در پیک پنجم هستیم که روند رو به نزول داریم

دکتر جان بابایی تاکید کرد: آثار واکسیناسیونی که با حجم وسیع در پیک پنجم انجام شد در طول زمان، بیشتر نمایان می‌شود. در حال حاضر وارد پیک ششم نشده‌ایم بلکه در پیک پنجم هستیم که روند رو به نزول داریم. متاسفانه برخی افراد که اطلاعات کامل و جامعی ندارند، موجب نگرانی می‌شوند البته عدم شروع پیک ششم بیماری در کشور به معنی عدم رعایت و کمرنگ کردن رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری نیست.

وی افزود: در برخی از استان‌ها، مقداری تعداد بیماران سرپایی افزایش یافته اما اصل بر این است که واکسن، بیشترین آثارش در کاهش مرگ و میر و پیشگیری از بیماری شدید است. ممکن است با واکسیناسیون بازهم شاهد بیماران با فرم‌های خفیف و متوسط باشیم البته رعایت پروتکل‌ها در کنار واکسیناسیون، ضروری و لازم است اما ابتلا به فرم‌های خفیف و متوسط، جای نگرانی ندارد و باید با واکسیناسیون، مرگ و میر بیماران و تعداد بیماران بدحال را به حداقل برسانیم.

 

واکسن‌های داخلی اثربخشی بسیار قابل قبولی دارند و عوارض آنها بسیار ناچیز است

رییس کمیته علمی کشوری کووید19 یادآور شد: در مطالعاتی که در کشور انجام و امروز بررسی شد خوشبختانه نشان داده شد که واکسن‌های تولید داخل هم اثربخشی بسیار قابل قبولی دارند و بر اساس نظر کمیته عوارض واکسن، هم عوارض آن‌ها بسیار ناچیز است. واکسن‌های داخلی کمترین عارضه را داشته اند و اثربخشی آن‌ها نیز در محیط آزمایشگاهی و بالین، تایید و ثابت شده است.

 

دُز سوم واکسن کرونا برای افراد پرخطر و گروه‌های هدف تزریق خواهد شد

دکتر جان بابایی تصریح کرد: خوشبختانه می‌توانیم با توجه به توصیه‌ها برای تزریق دُز بوستر و اضافه، از واکسن‌های داخلی استفاده کنیم. دُز بوستر و اضافه تفاوت‌هایی دارند. دُز بوستر یا یادآور برای افرادی تزریق می‌شود که بیش از 6 ماه از واکسیناسیون آن‌ها گذشته باشد و این افراد مانند کادر بهداشتی و درمانی در گروه‌های پرخطر هستند که الان بیش از 100 هزار نفر از آنها دُز یادآور را تزریق کرده‌اند. برای افراد پرخطر، دُز اضافه یا سوم تزریق خواهد شد که مقداری زودتر از دُز یادآور تزریق می‌شود که بعد از طرح و تصویب در ستاد ملی مقابله با کرونا، تزریق دُز سوم برای گروه‌های هدف، آغاز می‌شود.

وی گفت: خوشبختانه سبد واکسیناسیون و موجودی واکسن در کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد. در کمیته علمی تاکید شد که می‌توان از واکسن‌های داخلی که اثربخشی ثابت شده و عوارض قابل چشم‌پوشی دارند به عنوان دُز یادآور و سوم استفاده کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: قطعا صدور مجوز برای مراحل مختلف واکسن‌های داخلی بر اساس بررسی مدارک و مستندات توسط وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو انجام می‌شود. فراتر از واکسن حتی داروهای شیمی درمانی در سازمان غذا و دارو ابتدا ارزیابی و تایید می‌شود و برای واکسن که نسبت به داروهای شیمی درمانی عوارض کمتری دارند نیز بررسی مستندات انجام شده و هیچ گونه اغماضی برای صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن‌های داخلی نداریم و امروز آثار بسیار مناسب واکسن‌هایی مانند برکت و پاستور که ابتدا مجوز مصرف اضطراری گرفته‌اند را به خوبی در جامعه مشاهده می‌کنیم. آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو که در مورد واکسن‌های ایرانی قضاوت می‌کند و به آن‌ها تاییدیه می‌دهد، کار خود را به درستی انجام می‌دهند.

 

افتراق آنفلوآنزا و کرونا در موارد سرپایی دشوار است چون علائمی مشابه دارند

دکتر جان بابایی اظهار داشت: در حال حاضر موادی از آنفولانزا در کشور شناسایی شده اما افتراق آنفولانزا و کرونا در موارد سرپایی دشوار است چون علائمی مشابه دارند. امکان تست گرفتن از همه افراد جامعه برای تشخیص آنفولانزا یا کرونا وجود ندارد اما مراقبت‌هایی که برای کرونا لازم است در آنفلوآنزا نیز موثر است. الان واکسن آنفولانزا برای گروه‌های پرخطر در دسترس است و هم مواردی از آنفولانزا در کشور مشاهده است.

وی در خصوص ارتباط مشارکت در واکسیناسیون و رنگ‌بندی و قرمز شدن برخی شهرها در کشور گفت: خیلی نمی‌توان قرمز شدن وضعیت شهرها را به واکسیناسیون ارتباط داد اما متاسفانه در برخی از استان‌ها مقداری مشارکت در واکسیناسیون کمتر است و در برخی از همین استان‌ها، مقداری موارد سرپایی افزایش یافته است.

رییس کمیته علمی کشوری کووید19 افزود: اگر مشارکت همه استان‌ها به ویژه استان‌هایی که واکسیناسیون در آن‌ها عقب ماندگی دارد، افزایش پیدا نکند باید نگران پیک بعدی در آن استان‌ها باشیم. تجربه ما و تجارب بین‌المللی نشان می‌دهد که واکسیناسیون به عنوان موثرترین اقدام درمانی و نه تنها پیشگیری در مبارزه با کرونا مطرح است و هر استان که میزان واکسیناسیون در آن بالا باشد و دُز یادآور و سوم تزریق شود، شرایط بهتری خواهند داشت.

 

بیش از 95 درصد از افرادی که در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند، واکسن تزریق نکرده بودند

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مطالعه‌ای در حال انجام است که مشخص کند چند درصد از بستری های بخش‌های مراقبت‌های ویژه، واکسن تزریق نکرده‌اند اما حدود 4 تا 5 درصد از افرادی که بستری شده و دچار فرم شدید بیماری شده‌اند، واکسن تزریق کرده بودند و بیش از 95 درصد از افرادی که در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند، واکسن تزریق نکرده بودند.

دکتر جان بابایی یادآور شد: سویه جدیدی فعلا در ایران و دنیا شناسایی نشده حتی سویه مو و لامبدا هم که مطرح شد، الان موجب نگرانی نیست. سویه غالب در حال حاضر در دنیا و ایران، دلتا است منتهی سوش دلتا پلاس در برخی کشورها شناسایی شده اما خوشبختانه واکسن‌های جدیدی که طراحی می‌شود، از سوش دلتا نیز نمونه‌برداری شده و در مقابل این جهش‌ها، اثربخش هستند.

وی در خصوص اجرای نظام ارجاع در کشور گفت: بخشی از نظام ارجاع در کشور به ویژه در روستاها در حال اجرا است و بیمارانی که به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند در صورت نیاز به پذیرش در بیمارستان‌ها با نامه ارجاع این کار انجام می‌شود اما اجرایی نشدن کامل نظام ارجاع، حرف درستی است.

 

 


منابع:

https://www.behdasht.gov.ir

  • برچسب ها:


نظر خود را بنویسید:

برای تغییر روی عکس کلیک کنید

تاکنون نظری برای این مطالب ارسال نشده است.

ddd
تهران، خیابان شریعتی، بالاتراز میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 53، طبقه اول
ddd
info@colifelabs.com