کیت جدید آزمایش کرونا | امکان شناسایی همزمان آنفولانزا و کووید 19

کیت جدید آزمایش کرونا | امکان شناسایی همزمان آنفولانزا و کووید 19

از آنجایی که در آستانه فصل سرما قرار داریم و ویروس کووید ۱۹ همچنان در حال تاخت و تاز است، سازمان غذا و دارو یا همان FDA امریکا کیت تشخیصی جدیدی را روانه بازار کرده است که با استفاده از یک نمونه سواب می تواند همزمان ویروس آنفولانزا، ویروس کرونا و سایر ویروس های تنفسی را تشخیص دهد.

 


بیشتر بخوانید: کرونا چیست؟ | علل، علائم، عوارض و درمان


 

آنفولانزا، کرونا و سایر بیماری های تنفسی در مراحل اولیه علایم مشابهی دارند. این علائم تب، سرفه، تنگی نفس، خستگی، بدن درد، گلودرد، آبریزش بینی، حالت تهوع، استفراغ و اسهال هستند. یکی از راه های تشخیص عوامل به وجود آورنده این بیماری ها، تست مولکولی پی سی آر است. آنفولانزا و کووید ۱۹ منجر به بیماری های خفیف تا شدید تنفسی شده و حتی در مواردی می توانند منجر به مرگ شوند. اگرچه این بیماری ها می توانند بر روی تمام گروه های سنی اثر بگذارند، کودکان، افراد مسن و افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، افراد مبتلا به اختلالات کلیوی مزمن، بیماری های ریوی، سرطان و چاقی در معرض انواع شدید بیماری هستند. به علاوه افرادی که در محیط های بسته مانند بیمارستان ها، خانه سالمندان، مدارس و سربازخانه ها در تماس نزدیک با یکدیگر هستند بیشتر در معرض خطر بیماری می باشند.

 


بیشتر بخوانید: تفاوت علائم کرونا با آنفولانزا، سرماخوردگی و حساسیت چیست؟


 

کیت جدید آزمایش کرونا توانایی شناسایی انواع مختلف ویروس های تنفسی در یک نمونه واحد را داشته که به منزله ناراحتی و دردسر کمتر برای بیمار در مقایسه با انجام آزمایش بر روی نمونه های جداگانه برای انجام تست های مختلف است. به علاوه استفاده از کیت جدید آزمایش کرونا و آنفولانزا مقرون به صرفه تر می باشد. بسیاری از آزمایشگاه ها در طی دوران پاندمی با کمبود مواد مصرفی و معرف ها مواجه خواهند بود. در این روش و با استفاده از کیت جدید تنها با یک سواب، مجموعه ای از تست ها به صورت همزمان انجام شده و جوابدهی می شوند. تست های ترکیبی کرونا و آنفولانزا  منجر به فراهم شدن اطلاعات مفید برای بیمارانی می شود که به بیماری های تنفسی با علائم مشترک مبتلا هستند.
طبق گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اگر شیوع بیماری کرونا و آنفولانزا هم زمان باشد، فشار زیادی به نظام سلامت وارد می شود و این به دلیل اشغال شدن تخت های بیمارستان ها، نیاز به انجام تست های آزمایشگاهی، تجهیزات حفاظت شخصی و ایمنی کارکنان بهداشتی می باشد.
در ۱۸ آگوست ۲۰۲۰ برابر با ۲۸ مرداد ۱۳۹۹، FDA به کیت های جدید ترکیبی کرونا و آنفولانزا که توسط CDC و دو کمپانی تجاری دیگر تولید شده بود مجوز داد. هر سه این کیت ها به شناسایی عامل عفونی پرداخته و نمونه مناسب برای آنها همان سواب از ناحیه پشت بینی (نازوفارنکس) می باشد. در کیت تولیدی CDC، می توان از سایر نمونه های تنفسی (نمونه های بینی و یا سواب گلو) نیز استفاده کرد.
کیت آزمایش جدید کرونا که توسط CDC تولید شده است، می تواند به شناسایی دو نوع ویروس آنفولانزا تیپ A و B بپردازد و آنها را از SARS-CoV-2 (عامل کووید ۱۹) افتراق دهد. این کیت به منظور تعیین سطح بهداشت عمومی طراحی شده است و پروسه انجام آن ۴ ساعت به طول می انجامد.

 


بیشتر بخوانید: آنفولانزا چیست؟ | علل، علائم، عوارض و درمانکیت های ترکیبی که به وسیله دو تولید کننده تجاری تولید شده اند، پاتوژن های تنفسی مختلف را شناسایی می کنند. این کیت ها علاوه بر شناسایی SARS-CoV-2 که عامل کووید ۱۹ می باشد، ویروس آنفولانزا تیپ B و سویه های مشخصی از آنفولانزا تیپ A، چهار نوع کرونا ویروس، متاپنوموویروس انسانی، رینوویروس/ انتروویروس انسانی، ویروس پارا آنفولانزا و ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) را شناسایی کند. در کنار ویروس ها، این کیت ها می توانند تعداد کمی از باکتری های مولد بیماری های تنفسی مانند باکتری سیاه سرفه (بوردتلا پرتوسیسکلامیدیا پنومونیه و مایکوپلاسما پنومونیه را شناسایی کنند. انجام این تست ها، 1 ساعت طول می کشد.
اگرچه این کیت مجوز FDA را اخذ نموده است، با این حال نظام سلامت کشور دستورالعمل های بهداشتی و درمانی را بر پایه ملاحظات مختلف از قبیل میزان اثربخشی و جنبه های اقتصادی تنظیم می نماید. در خصوص پنل تشخیص عفونت تنفسی اولویت، درخواست انجام تست توسط پزشک برای بیمار می باشد. پزشک باید در نظر بگیرد که سرعت تشخیص چه میزان از دیدگاه درمانی اهمیت دارد. بیماران با عفونت حاد تنفسی و به ویژه بیماران بستری در اولویت می باشند چرا که این افراد ریسک بالایی برای ابتلا به انواع عفونت ها، تضعیف سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری های مزمن خواهند داشت.

 

 


منابع:

https://www.labtestsonline.org

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com