تحقیقات جدید نشان دهنده اثر مثبت داروی فاموتیدین بر کنترل التهاب ناشی از ویروس کرونا بوده است

تحقیقات جدید نشان دهنده اثر مثبت داروی فاموتیدین بر کنترل التهاب ناشی از ویروس کرونا بوده است

قرص فاموتیدین یا فاموتد (Famotidine) یکی از داروهای گوارشی و به عنوان آنتی اسید معده شناخته می‌شود. این دارو اثر کاهنده بر اسید معده داشته و جهت بهبود علائم و درمان بیماری ناشی از بازگشت اسید معده به مری یا سوزش معده استفاده می‌شود. اخیراً گروهی از دانشمندان و محققین از اثرات مثبت فاموتیدین بر بهبود و کاهش علایم در مراحل حاد کرونا ویروس خبر داده‌اند. 

 

اثر مثبت داروی فاموتیدین بر کنترل التهاب ناشی از ویروس کرونا
 

ویروس کرونا تاکنون عامل بیماری بیش از ۳۰ میلیون و مرگ بیش از ۱ میلیون انسان در سراسر جهان بوده است. با توجه به همه‌گیری و نرخ بالای ابتلا به این بیماری محققان آزمایش‌های بسیاری در جهت تاثیرگذاری داروهای مختلف جهت کنترل و درمان التهاب ناشی از این ویروس انجام داده‌اند. اخیراً گروهی از دانشمندان در مقاله‌ای اعلام کردند داروی فاموتیدین یا فاموتد که یکی از داروهای کاهنده اسید معده است بر کاهش آمار نرخ مرگ و میر و بهبود ترخیص شدگان سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس از بیمارستان تاثیر مثبتی داشته است.
دکتر چنرانگ وو (از متخصصین علوم آزمایشگاهی و بیوشیمی در ووهان چین، منشا احتمالی کووید ۱۹) و همکارانش از روش‌هایی تخصصی برای پیش‌بینی ساختار پروتئین‌های مرتبط با ایجاد سندرم تنفسی حاد ناشی از کرونا استفاده و فاموتیدین را به عنوان یکی از داروهای محتمل و موثر بر عملکرد یک آنزیم شبه کموتریپسین۳ که تکثیر ویروس را مختل می‌کند، معرفی کرده‌اند.
استفاده از فاموتیدین در ۱۶۴۸ بیمار بستری، باعث کاهش التهاب در سیستم تنفسی شده و باعث می‌شود تا بیماران نیاز کمتری به لوله‌گذاری، استفاده از ونتیلاتور و تجهیزات کمکی برای تنفس پیدا كنند. اثرات این دارو باعث کاهش نرخ مرگ و میر و مطرح شدن این دارو به عنوان گزینه‌های مکمل در بیماران می‌شود. فاموتیدین برای کرونا اثر محافظتی و یا پیشگیرانه‌ای ندارد و مستندات بیشتری جهت تجویز قطعی این دارو برای بیماران در حال تهیه می‌باشد.
 

 


منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.i-base.info
https://www.sciencedirect.com
https://www.clinicaltrials.gov

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com