بسته آزمایش چکاپ بزرگسالان سطح ۲ | آزمایشگاه‌های یکپارچه کولایف

زمان جواب آزمایش

۱ تا ۲ روز کاری (۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تحویل نمونه به آزمایشگاه)

کد بسته آزمایش: Adult2
اطلاعات آزمایش در یک نگاه
اجزای تست
چرا این آزمایش باید انجام شود؟

آزمایش چکاپ بزرگسالان بخش مهمی از مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه شما را شامل می‌شود. این آزمایش‌ها در جهت تشخیص به موقع برخی از بیماری‌های شایع که معمولاً در سال‌های میانی زندگی اتفاق می‌افتد، درخواست داده می‌شوند. انجام آزمایش های بسته چکاپ به شما کمک می‌کند تا بیماری‌های احتمالی خود را در مراحل اولیه و حتی قبل از بروز علائم اختصاصی آن تشخیص دهید. در این صورت با تشخیص به موقع و زودهنگام، درمان موفق‌تر و کوتاه‌تری خواهید داشت. 

حتی اگر احساس خوبی دارید و گمان می‌کنید که در سلامت کامل هستید، بهتر است حداقل یکبار در سال برای انجام معاینات و آزمایش های چکاپ به پزشک مراجعه کنید. بر اساس نتایج آزمایش های چکاپ، پزشک می‌تواند اقدامات پیشگیرانه لازم را برای بهبود و حفظ سلامتی شما انجام دهد. به عنوان مثال، یک آزمایش معمول کلسترول می‌تواند میزان خطر ابتلا شما به بیماری‌های قلبی را نشان دهد و به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از ابتلا به یک بیماری قلبی و عروقی جدی، اقدامات لازم را برای پیشگیری از آن انجام دهید. علاوه بر اینکه تشخیص زودهنگام بیماری روند درمان بیماری را تسریع می‌کند، هزینه‌های ناشی از درمان را نیز به طرز قابل توجهی کاهش خواهد داد.


چه نمونه های برای این تست گرفته می شود؟

- نمونه خون از رگ بازو
- نمونه ادرار

شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟

- ناشتا بودن فرد الزامی است و نباید از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش چیزی به جز آب خورده باشد.
- در صورتی که از داروی خاص یا مکمل استفاده می‌شود، در مورد قطع یا ادامه مصرف آن‌ها قبل از انجام آزمایش چکاپ حتماً با پزشک مشورت شود.

چه چیزهای در این تست بررسی می شوند؟

لیست تست‌های موجود در بسته آزمایش چکاپ، برای گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. بسته آزمایش چکاپ سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال کولایف بر اساس توصیه متخصصین مختلف پیشنهاد شده است. اگرچه این بسته کامل‌تر از بسته چکاپ سطح ۱ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال است، اما ممکن است بنا به صلاحدید پزشک لازم باشد برخی از این آزمایش‌ها از بسته شما حذف شود و یا آزمایش‌های دیگری نیز به آن اضافه شوند. بنابراین در مورد انتخاب بسته های چکاپ مناسب خود با حتماً پزشک صحبت کنید. پزشک بر اساس وضعیت بهداشت، سوابق بالینی و خانوادگی و میزان خطر امکان ابتلا شما به بیماری‌های مختلف، ممکن است آزمایش‌های دیگری را هم برای شما درخواست دهد. از اینرو کولایف برای هر گروه سنی چندین بسته چکاپ مختلف شامل سطح ۱ تا پیشرفته را تدوین کرده است.
آزمایش های بسته چکاپ سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال که در جهت غربالگری بیماری‌های شایع این گروه سنی در آزمایشگاه کولایف ارائه می‌شوند، بخش‌های مختلف بدن را از نظر احتمال ابتلا به بیماری بررسی خواهد کرد.
 

 • غربالگری بیماری‌های قلبی
  سالیانه افراد بسیاری به دلیل بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند. میزان کلسترول خون با احتمال بروز بیماری‌های قلبی در ارتباط است و سطح بالای آن خطر ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. از زمان کودکی، ماده مومی شکلی به نام کلسترول و مواد چرب دیگری معروف به لیپید در عروق جمع می‌شوند و با گذشت زمان به پلاک‌هایی تبدیل می‌شوند. پلاک‌ها در دیواره رگ‌ها جمع شده و مسیر جریان خون را تنگ می‌کنند. این موضوع در افراد بزرگسال موجب کاهش خونرسانی به عضله قلب و شریان‌های دیگر بدن می‌شود که به تصلب شرایین معروف است.
  نظارت بر سطح کلسترول خون برای سالم ماندن شما بسیار مهم است. از آنجایی که معمولاً بالا رفتن کلسترول در مراحل اولیه علامتی ندارد، غربالگری کلسترول همراه با دیگر آزمایش‌های پنل چربی، حائز اهمیت است. در صورتی که نتیجه آزمایش چکاپ چربی خون شما خارج از محدوده مرجع باشد و یا در گروه افراد مستعد و در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی باشید، معمولاً پزشک انجام آزمایش‌های کامل پنل چربی را برای شما درخواست خواهد داد. آزمایش چکاپ کلسترول و غربالگری بیماری‌های قلبی سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال، در آزمایشگاه کولایف از طریق آزمایش‌های کلسترول تام، کلسترول HDL، کلسترول LDL و تری گلیسیرید انجام می‌شود و دید روشنی از نظر سلامتی قلب و عروق شما به پزشک خواهد داد. به خاطر داشته باشید که برای انجام آزمایش‌های پروفایل چربی لازم است که ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید و چیزی بجز آب نخورده باشید.
  انجام آزمایش های چکاپ پنل چربی و کلسترول برای افرادی که به دخانیات اعتیاد دارند، در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند و در اقوام درجه یک آن‌ها این بیماری وجود دارد، ضروری‌تر می‌باشد.
   
 • غربالگری کم خونی 
  هرگونه تغییر در وضعیت طبیعی گلبول‌های قرمز خون مانند کاهش تعداد، کوچک شدن، کم رنگ‌تر شدن، تغییر شکل و کاهش ظرفیت آهن، کم خونی نام دارد. در بسته چکاب غربالگری کم خونی سطح ۲ آزمایشگاه کولایف آزمایش شمارش کامل سلول‌های خون (گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها) به همراه آزمایش‌های اندازه‌گیری سطح آهن خون (Iron و Ferritin) انجام می‌شود. نتیجه این آزمایش‌ها یک دیدگاه کلی از سلامت سلول‌های سیستم گردش خون شما را نشان می‌دهد. بر اساس این نتایج پزشک تصمیم‌گیری خواهد کرد که آیا نیاز به انجام آزمایش‌های تکمیلی‌‌ دیگری خواهید داشت یا خیر.
  اگر شما سابقه کم خونی دارید یا علائم مربوط به آن را نشان می‌دهید، انجام آزمایش‌های غربالگری کم خونی برای شما لازم است.
   
 • غربالگری التهاب و عفونت
  با استفاده از آزمایش‌های سرعت رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) و پروتئین واکنش‌پذیر (CRP)، وجود التهاب ناشی از بیماری‌های مختلف و عوامل عفونت‌زا بطور غیر اختصاصی قابل تشخیص است. انواع بیماری‌های خودایمنی مثل لوپوس، آرتریت مفصلی، التهاب روده و بیماری‌های عفونی ارگان‌های مختلف بدن مانند ریه، کلیه، مجاری ادراری و آپاندیس می‌توانند منجر به افزایش سطح ESR و CRP بدن شوند. از این‌رو آزمایشگاه کولایف آزمایش‌های ESR و CRP را در بسته چکاپ بزرگسالان ۱۸تا ۴۹ سال سطح ۲ خود قرار داده است. در صورتیکه نتیجه هر یک از این آزمایش‌ها بالاتر از محدوده مرجع باشد نشان‌دهنده وجود التهاب یا عفونت در بدن فرد است. با وجود آنکه آزمایش‌های ESR و CRP آزمایش‌های کاملاً اختصاصی نیستند اما انجام آزمایش‌های تکمیلی دیگر در این بسته از جمله فاکتور روماتوئید (RF) و آنتی بادی ضد هسته (ANA) به تشخیص بهتر بیماری‌های عفونی و التهابی کمک خواهد کرد. 
  با توجه به نظر متخصصین برای افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی دارند و یا مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی هستند (به عنوان مثال عفونت‌های مکرر مجاری ادراری تناسلی در زنان)، انجام آزمایش‌های غربالگری التهاب و بیماری‌های عفونی در زمان انجام آزمایش های چکاپ ضروری به نظر می‌رسد.
  تشخیص دیرهنگام بیماری‌های خودایمنی و عفونی ممکن است منجر به گسترش و سیستمیک شدن آن‌ها شود که منجر به طولانی‌تر شدن دوره درمان شود. این بیماری‌ها در موارد پیشرفته و مزمن می‌توانند زندگی فرد را تهدید کنند.
   
 • غربالگری بیماری‌های کلیوی 
  آزمایش‌های غربالگری بیماری‌های کلیوی سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال در آزمایشگاه کولایف شامل آنالیز کامل ادرار (U/A)، اوره خون (BUN)، کراتینین خون (Cr)، پتاسیم (K) و سدیم (Na) ادرار و خون می‌باشد. در این پنل با استفاده از نمونه‌های خون و ادرار، میزان دفع و بازجذب مواد در کلیه ارزیابی می‌شوند. عملکرد طبیعی کلیه‌های سالم موجب دفع کامل برخی مواد از بدن می‌شود و برعکس، از دفع مواد دیگر جلوگیری می‌کند. در شرایطی که کلیه‌ها دچار مشکل می‌شوند مقادیر این مواد در ادرار یا خون افزایش یا کاهش می‌یابند. بنابراین ارزیابی مقدار این مواد در ادرار و خون می‌تواند به تشخیص وجود بیماری‌های کلیوی کمک قابل توجهی نماید. 
  در صورتی که در خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی هستید و یا نتایج اولیه آزمایش‌های چکاپ کلیه شما خارج از محدوده نرمال گزارش شوند، پزشک آزمایش‌های تکمیلی کلیه را نیز برای شما درخواست خواهد داد که شامل آزمایش‌های اسید اوریک (Uric Acid)، فسفر خون (P)، کلسیم (Ca) و کلر ادرار و خون (Cl) می‌باشد.
  دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا معمولاً از دلایل مهم ایجاد نارسایی‌های کلیوی هستند. انجام آزمایش‌های کامل غربالگری کلیه برای این افراد در فواصل زمانی مشخص ضروری است.
   
 • غربالگری دیابت و اختلالات متابولیک
  دیابت امروزه به عنوان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر معرفی شده است. ۹۰ تا ۹۵ درصد افراد دیابتی به دیابت نوع ۲، مبتلا هستند. 
  برخی از بالغین بزرگتر از ۱۸ سال پری دیابتیک (پیش دیابت) هستند، به این معنی که اگرچه سطح گلوکز خون آن‌ها بالاتر از حد طبیعی است، اما هنوز آنقدر بالا نرفته است که بتوان برای آن‌ها بیماری دیابت را تشخیص داد. انجام آزمایش چکاب قند خون ناشتا (FBS) و تشخیص شرایط پیش دیابت به شما این امکان را می‌دهد تا در جهت پیشگیری یا کاهش روند پیشرفت دیابت نوع ۲ اقدامات لازم را انجام دهید. عوارض این بیماری شامل سکته قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، نابینایی و مشکلات چشمی، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های سیستم عصبی می‌باشد. بیش از ۶۰ درصد از موارد قطع اندام‌های تحتانی در افراد دیابتی اتفاق می‌افتد.
  آزمایش چکاپ قند خون و غربالگری دیابت برای مردان و زنان غیر باردار شامل آزمایش قند خون ناشتا یا FBS است. گلوکز ناشتا (قند خون ناشتا یا FBS) سطح گلوکز موجود در خون را پس از ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا بودن اندازه‌گیری می‌کند.
  انجام آزمایش های چکاپ غربالگری دیابت برای افرادی که در خطر ابتلا به دیابت هستند بسیار ضروری است، به طوری که ممکن است انجام این تست‌ها در فواصل زمانی کوتاه‌تری برای این افراد انجام شود. بر اساس نظر پزشک در برخی مواقع آزمایش‌های تکمیلی قند خون همچون هموگلوبین A1c، آزمایش تحمل گلوکز پس از صرف غذا و آزمایش تحمل گلوکز 2 ساعته (OGTT) نیز برای این افراد درخواست می‌شود.
  سطح اسید اوریک خون با مقدار پورین موجود در بدن ارتباط دارد. پورین‌ها ترکیبات حاوی نیتروژنی هستند که همزمان با سنتز ماده ژنتیکی سلول‌های بدن شما تولید و یا از طریق مواد غذایی حاوی پورین جذب می‌شوند. پورین‌ها پس از تجزیه به اسید اوریک تبدیل می‌شود. مقادیر اضافی اسید اوریک حاصل از پورین‌های ممکن است در بافت‌های بدن شما جمع شود و کریستال ایجاد کنند. این اتفاق می‌تواند منجر به افزایش سطح اسید اوریک خون شود. مواردی همچون مصرف بیش از حد مواد غذایی گوشتی و حاوی مقادیر زیاد پروتئین و ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند نقرس، بیماری‌های کلیوی و انواع سرطان می‌توانند منجر به افزایش سطح اوریک اسید خون شوند. بنابراین ارزیابی سطح اوریک اسید معیار مناسبی برای ارزیابی کلی سلامت بدن در نظر گرفته می‌شود. از اینرو آزمایشگاه کولایف آزمایش اسید اوریک را به عنوان یکی از آزمایش‌های پایه ارزیابی متابولیک در بسته چکاپ غربالگری بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال سطح ۲ خود قرار داده است.
   
 • غربالگری بیماری‌های تیروئید
  بیماری‌های تیروئید اساساً بر مقدار تولید هورمون‌های تیروئیدی تاثیر می‌گذارند و در ایجاد سرطان تیروئید نقش دارند. حدود ۶۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری‌های تیروئید از بیماری خود اطلاع ندارند. زنان بیشتر از مردان دچار مشکلات تیروئید می‌شوند و از هر ۸ زن، ۱ نفر دچار اختلال عملکرد تیروئید خواهد شد.
  کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) نمونه‌ای از اختلالات شایع تیروئید هستند. علائم افراد مبتلا به اختلالات تیروئید در اغلب موارد بسیار مبهم و غیر اختصاصی است و معمولاً به صورت احساس خستگی و تغییر وزن مشاهده می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از بیماران متوجه کم کاری یا پرکاری تیروئید خود در مراحل اول بیماری نمی‌شوند، مگر اینکه آزمایش دهند. در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع این اختلالات، مشکلات دیگری از جمله بیماری‌های قلبی ممکن است برای بیمار رخ دهد.
  با انجام آزمایش TSH به عنوان اولین آزمایش چکاپ تیروئید، می‌توانید برای تشخیص به موقع مشکلات تیروئیدی و جلوگیری از عوارض ناشی از آن اقدام نمایید. در صورتی که نتایج آزمایش TSH شما غیر طبیعی باشد، پزشک تکرار مجدد TSH را به همراه آزمایش‌های تکمیلی‌ دیگر درخواست خواهد داد. آزمایشگاه کولایف در بسته چکاپ سطح ۲ خود آزمایش‌های مهم یدوتیرونین توتال (Total T3)، تیروکسین توتال (Total T4) و T3 Up را که برای تشخیص اختلالات تیروئید بسیار کمک‌کننده هستند قرار داده است. پزشک با توجه به نتیجه حاصل از این آزمایش‌ها می‌تواند نسبت به وضعیت سلامت شما اطلاعات مفیدی بدست آورد.
   
 • غربالگری کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها
  مواد معدنی و ویتامین‌ها از عناصر ضروری برای فعالیت‌های بیوشیمیایی بدن ما هستند. در بسته چکاپ غربالگری کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال کولایف، کلسیم (Ca)، فسفر (P)، زینک (Zn)،  ویتامین D3 و ویتامین B12 (سیانوکوبالامین) بررسی می‌شوند. نتایج این آزمایش‌ها دیدگاه مناسبی از وضعیت سلامتی شما به پزشک خواهد داد، چرا که این مواد در عملکرد طبیعی و سلامت کلی بدن نقش دارند. به عنوان مثال ویتامین D3 و کلسیم نقش مهمی در حفظ ساختار مناسب استخوان‌ها، به خصوص در زنان، دارد و برای سلامتی قلب و رگ‌های خونی ضروری هستند. ویتامین B12 نیز در عملکرد طبیعی سیستم عصبی نقش حیاتی دارد. به علاوه کمبود روی (Zn) می‌تواند بیماری‌های قلبی، عصبی، عفونی و مشکلات جنسی را بدنبال داشته باشد.
  در صورتی که شما در گروه افراد پرخطر برای ابتلا به بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان، اختلالات عصبی و جنسی هستید انجام این آزمایش‌ها برای شما ضروری است.
   
 • غربالگری سلامت کبد و گوارش
  آزمایش های چکاپ سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال کولایف، آنزیم‌های کبدی شما را در خون بطور کامل بررسی و به تعیین وضعیت سلامت کبد شما کمک می‌کند. این آزمایش‌ها شامل ALT ،AST و ALP هستند. علاوه بر این آزمایش‌های اسید فولیک (B9) و بیلی روبین نیز در این بسته قرار دارند. آزمایش‌های ALT و AST به بررسی آنزیم‌هایی که در اثر آسیب‌دیدگی کبد شما تولید می‌شوند، می‌پردازند. از نتایج آزمایش ALP می‌توان برای ارزیابی سلامت سیستم مجاری صفراوی کبد استفاده کرد. آزمایش غربالگری بیلی روبین در جهت تشخیص به موقع بیماری کبد، کم خونی همولیتیک و انسداد مجاری صفراوی انجام می‌شود. به طور کلی آزمایش های چکاپ کبد می‌تواند کمک کند تا متوجه شوید آیا کبد شما به درستی کار می‌کند یا خیر. سلامت کبد نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکردهای حیاتی بدن شما دارد، به طوری که مشکلات مربوط به آن نه تنها ممکن است شما را بسیار بیمار کند، بلکه می‌تواند زندگی‌ شما را نیز به خطر بیاندازد.
  هدف از قرار دادن آزمایش B9 در بسته چکاپ سطح ۲ بزرگسالان ارزیابی عملکرد دستگاه گوارش از نظر جذب مواد غذایی است. افرادی که دچار کمبود B9 هستند ممکن است به بیماری‌های گوارشی التهابی، سلیاک، نارسایی لوزالمعده و یا عفونت‌های باکتریایی یا انگلی دستگاه گوارش مبتلا باشند.
  در صورتی که نتایج آزمایش چکاپ آنزیم‌های کبد شما بالاتر از حد نرمال باشد، پزشک تکرار مجدد آزمایش‌های آنزیم کبد (ALT ،AST و ALP) و بیلی روبین را به همراه آلبومین (ALB)، توتال پروتئین (Total protein) و گاماگلوتامیل ترانسفراز (GGT) را برای شما درخواست خواهد داد.
   
 • غربالگری ابتلا به بیماری‌های عفونی 
  آزمایشگاه کولایف در بسته چکاپ سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال خود غربالگری مهم‌ترین بیماری‌های عفونی ویروسی شایع در کشور از جمله هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز (HIV) را قرار داده است. تشخیص عفونت‌های ویروسی فوق از نظر عدم بروز علائم در اوایل ایجاد عفونت و در نتیجه تشخیص و درمان دیرهنگام بیماری، بسیار حائز اهمیت است. عوامل ویروسی هپاتیت B و C در سلول‌های کبد مخفی می‌شوند و در طولانی مدت، در اثر آسیب به بافت آن، منجر به تغییر بافت کبد (سیروز و فیبروز) و یا سرطان کبد می‌شوند. ویروس HIV نیز سلول‌های سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌دهد و مانع از عملکرد طبیعی آن می‌شود. به طوری که افراد مبتلا به عفونت مزمن و طولانی مدت ایدز ممکن است در اثر یک سرماخوردگی معمولی جان خود را از دست بدهد.
  علاوه بر خطرات ناشی از عفونت‌های مزمن هپاتیت و ایدز، یکی دیگر از دلایل مهم قرار دادن آزمایش‌های غربالگری آن‌ها در بسته چکاپ سطح ۲ بزرگسالان ۱۸ تا ۴۹ سال کولایف، راه‌های انتقال این بیماری‌ها از طریق خون، ترشحات، مایعات بدن و روابط جنسی محافظت نشده است. بنابراین تشخیص به موقع بیماری‌های عفونی فوق علاوه بر آنکه مانع ایجاد عوارض جدی بالینی برای فرد می‌شود، مانع از انتشار ناخواسته آن در میان افراد خانواده و جامعه نیز خواهد شد.
بسته های مرتبط
ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com