بسته جامع آزمایش کرونا

زمان جواب آزمایش

۱ تا ۲ روز کاری (۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تحویل نمونه به آزمایشگاه)

کد بسته آزمایش: 8771
اطلاعات آزمایش در یک نگاه
چرا این آزمایش باید انجام شود؟

استفاده از بسته آزمایش کرونا در زمانی که شما دارای علائم بیماری کرونا هستید یا به تازگی با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده‌اید، انجام می‌شود. علائم شاخص این بیماری شامل سرفه، تنگی نفس و درد در قفسه سینه می‌باشد.

همچنین تشخیص نشانه ها و علائم کرونا از سرماخوردگی معمولی و بیماری های تنفسی دیگر اغلب مشکل است. بنابراین انجام بسته آزمایش تشخیص کرونا برای تایید قطعی ابتلا به این بیماری یا بررسی سابقه آلودگی به ویروس کرونا ضروری است.


چه نمونه های برای این تست گرفته می شود؟

- سواب های گرفته شده از مخاط انتهای بینی و حلق (آزمایش RT-PCR)
- خون از رگ بازو (آزمایش آنتی بادی)

شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟

نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست.
(فقط برای انجام راحت‌تر نمونه گیری از بینی، بهتر است ترشحات بینی را تخلیه کنید)

چه چیزهای در این تست بررسی می شوند؟

بیماری کرونا یک بیماری ویروسی ناشی از ویروس کووید ۱۹ یا SARS-CoV-2 است. اگرچه کرونا در درجه اول یک بیماری تنفسی به شمار می‌رود اما می‌تواند اعضاء دیگر بدن همچون قلب، مغز، و کلیه‌ها را نیز درگیر کند. در بسیاری از موارد شدید، بیماری کرونا می‌تواند منجر به از کار افتادن ارگان‌های بدن و مرگ شود. خطر ابتلا به بیماری شدید کرونا با پارامترهایی همچون سن و سابقه بیماری‌های زمینه‌ای (مانند ضعف سیستم ایمنی، فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی و ریوی) ارتباط مستقیم دارد.
گاهی این بیماری ممکن است بدون علامت باشد. افراد آلوده به ویروس که از خود علامتی بروز نمی‌دهند می‌توانند بطور بالقوه عفونت را به دیگران انتقال داده و ناقلین خاموش نامیده می‌شوند. علائم کرونا معمولا ۲ تا ۱۴ روز پس از آلوده شدن فرد بروز می‌کنند. میانگین زمان آلوده شدن فرد تا زمان بروز علائم بیماری که دوره کمون بیماری نامیده می‌شود در حدود ۵ روز است و ۹۷ درصد از افراد در طول ۱۱ روز پس از آلودگی علائم بیماری را نشان می‌دهند. بیماری کرونا در بعضی از بیماران ممکن است به ذات الریه و شکل شدید بیماری تبدیل شود. بطوریکه بیمار به دستگاه‌های تهویه مکانیکی اکسیژن (ونتیلاتور) نیاز پیدا می‌کند. علائم کرونا در کودکان معمولاً به‌صورت خفیف است، اما آن‌ها نیز ممکن است علائمی مشابه بالغین را تجربه کنند.
علائم شایع کرونا عبارتند از :

  • سرفه
  • کوتاه شدن نفس و مشکل تنفس
  • درد در قفسه سینه

سایر علائم که می‌توانند نشان دهنده ابتلا به کووید ۱۹ باشند شامل موارد زیر هستند:

  • تب   
  • لرز
  • سردرد
  • ماهیچه درد
  • خشکی گلو
  • از دست دادن حواس بویایی و چشایی

بسته جامع آزمایش‌ کرونا شامل دو گروه آزمایش است:

آزمایش پی سی آر کرونا (COVID-19 RT-PCR): 

این آزمایش‌ در جهت تشخیص عفونت فعال کرونا انجام می‌شود و نتایج مثبت آن نشان می‌دهد که شما در حال حاضر به احتمال بسیار زیاد به بیماری کرونا مبتلا هستید. بر اساس نتیجه آزمایش PCR کرونا، عدد CT ذکر شده معیار خوبی برای تصمیم‌گیری پزشک متخصص عفونی برای درمان بیماری کرونا است. آزمایش RT-PCR کرونا ممکن است در شرایطی که شما هیچ علامتی از بیماری را نشان نمی‌دهید اما آلوده به ویروس شده‌اید هم مثبت باشد. این مسئله در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بسیار موثر است. برای انجام تست PCR کرونا دو سواب، یکی از پشت و انتهای بینی و دیگری از حلق شما گرفته می‌شود. نمونه‌گیری برای تست کرونا PCR دردناک نیست اما ممکن است کمی برای شما ناخوشایند باشد. 

آزمایش آنتی بادی (سرولوژی) کرونا:

این آزمایش آنتی بادی هایی را که توسط سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به ویروس کرونا تولید می‌شود را تشخیص می‌دهد که شامل IgG و IgM است. این تست نشان می‌دهد که آیا شما سابقه ابتلا به بیماری کرونا را در گذشته داشته‌اید یا خیر، حتی اگر در زمان آزمایش علامتی نداشته باشید. در تست آنتی بادی کرونا نمونه خون از رگ بازو شما گرفته و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

اگر در چند روز گذشته در تماس نزدیک با کسی که بیماری کرونا وی تأیید شده یا مشکوک به بیماری است در تماس بوده‌اید، حتی اگر علایمی از خود نشان نداده‌اید یا آزمایش نداده باشید، متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند ۱۰ تا ۱۴ روز خود را قرنطینه کنید. برخی اوقات ممکن است که اصلاً شما متوجه نشوید که در معرض کووید ۱۹ قرار گرفته‌اید، اما اگر علائم بیماری یا علائم تنفسی شما شروع شود باید ۱۴ روز خود را قرنطینه کنید.

بله. بعضی از افراد با وجود آنکه آلوده به ویروس کووید ۱۹ ( SARS-CoV-2 ) هستند علامت خاصی نشان نمی‌دهند. با این وجود، این افراد آلوده به این ویروس هستند و می‌توانند ویروس را به دیگران انتقال دهند. به این افراد ناقلین بی علامت یا ناقلین خاموش می‌گویند. به همین دلیل زمانی که شما با افراد مبتلا به کووید ۱۹ در تماس بوده‌اید و یا با وجود آنکه نتایج آزمایش شما مثبت است علامتی نشان نمی‌دهید لازم است که حتماً خود را قرنطینه کنید.

در حالی که متخصصان آزمایشگاه و محققان برای اطمینان از دقیق بودن آزمایش های کرونا تلاش می‌کنند، هیچ کدام از تست‌ها ۱۰۰ درصد دقیق و بی‌نقص نیست. با وجود آنکه آزمایش COVID-19 RT-PCR بسیار اختصاصی است، اما احتمال کمی هم وجود دارد که بتواند جواب مثبت کاذب داشته باشد. این به این معنا است که جواب آزمایش مثبت است در حالی که نمونه گرفته شده واقعاً آلوده به ویروس نیست. علاوه بر این، یک آزمایش RT-PCR منفی بدین معناست که شما در زمان جمع‌آوری نمونه احتمالاً آلوده نبوده‌اید. اما این احتمال نیز وجود دارد که در جمع‌آوری، ذخیره‌سازی یا انتقال نمونه مشکلی وجود داشته باشد یا ویروس کافی در نمونه وجود نداشته و شناسایی نشده باشد. این مسئله می‌تواند منجر به جواب های منفی کاذب شود به این معنا که جواب آزمایش منفی است در حالی که نمونه گرفته شده آلوده بودن به ویروس است.

اگر در حالی که علائم بیماری کرونا را نشان می‌دهید جواب آزمایش RT-PCR شما منفی شده است، ممکن است لازم باشد که برای بار دوم آزمایش دهید. پزشک شما با توجه به سوابق بالینی و علائم شما تصمیم می‌گیرد که آیا انجام آزمایش مجدد برای شما ضروری است یا خیر. همچنین بسته به شرایط شما ممکن است انجام آزمایشات تکمیلی دیگری را برای شما درخواست دهد.

مدت زمانی که برای گرفتن نتایج آزمایش RT-PCR کرونا لازم است، براساس مکانی که آزمایش انجام می‌شود متفاوت است. پس از نمونه‌گیری، نمونه به آزمایشگاه ارسال می‌شود. ممکن است تعداد نمونه‌هایی که برای انجام آزمایش ارسال می‌شوند زیاد باشد و این مسئله باعث افزایش مدت زمان نتیجه‌گیری و تحویل جواب آزمایش می‌شود. بنابراین، ممکن است نتیجه آزمایش خود را در عرض یک روز دریافت کنید یا ممکن است چند روز طول بکشد.

اگر آلودگی شما به ویروس کرونا تأیید شده باشد باید تمام افرادی که در تماس نزدیک با شما بوده‌اند (در فاصله حداکثر ۲ متری به مدت ۱۵ دقیقه) آزمایش شوند؛ این افراد شامل خانواده، اعضای خانه شما، همکاران و دوستانی که با آن‌ها ارتباط داشته‌اید می‌باشند. به خاطر داشته باشید که به همه آن‌ها مثبت شدن نتیجه آزمایش کرونا خود را اطلاع دهید.
بسته های مرتبط
ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com