آزمایشات و تست ھا کولایف

آزمایش خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) - SARS-CoV-2 IgG

نام های دیگر آزمایش: آزمایش سرولوژی آنتی بادی کرونا IgG، تست کووید ۱۹، آزمایش خون به روش سرولوژی
Anti-SARS-CoV-2 ELISAs, Serological (Antibody) Tests for COVID-19
ویژه
کد آزمایش: 859
بخش آزمایشگاه:
سرولوژی
اطلاعات آزمایش در یک نگاه
هدف از انجام این آزمایش چیست؟

آزمایش خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) یکی از روش‌های تشخیص اولیه بیماری کووید-۱۹ (COVID-19) است. این آزمایش به عنوان یک ابزار کمکی در جهت بررسی سابقه آلودگی فرد با ویروس کووید ۱۹ نیز درخواست می‌شود. در حال حاضر آزمایش خون کرونا IgG به دلیل قیمت ارزان، دسترسی راحت، مدت زمان کوتاه انجام آزمایش، نمونه‌گیری راحت و عدم نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی بسیار تخصصی، به‌عنوان یک روش‌ رایج به‌کار برده می‌شود. انجام آزمایش خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) به افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها دچار اختلال شده است (افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی یا سرطان) یا مصرف‌کنندگان داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مانند کورتون، پیشنهاد نمی‌شود.

چه زمانی این تست درخواست می‌ شود؟

زمان انجام آزمایش خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) بر حساسیت نتایج آن تاثیر‌گذار است. به‌طور معمول، آزمایش خون کرونا IgG در افرادی که از زمان بروز علائم اولیه بیماری کرونا در آن‌ها حداقل ۱۰ روز گذشته است (علائمی همچون تب، سرفه خشک، بدن درد، سردرد، ناراحتی‌های گوارشی و ...) و علائم آن‌ها همچنان پایدار مانده است، توصیه می‌شود. بهترین زمان انجام تست خون کرونا IgG (تشخیص سرولوژی) از اواخر هفته دوم تا اواسط هفته سوم پس از بروز علائم اولیه بیماری کرونا یا مواجه فرد با شرایط پرخطر (مانند تماس نزدیک با افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بدون رعایت نکات بهداشتی) است.
تولید آنتی بادی IgG در افراد آلوده نرمال از هفته دوم آغاز می‌شود و در اواسط هفته سوم به حداکثر مقدار خود می‌رسد و پس از آن با کمی تنزل، در سطوح  قابل تشخیص به روش سرولوژی الایزا برای مدتی در خون باقی می‌ماند. بنابراین در بازه زمانی فوق به دلیل افزایش سطح تولید آنتی بادی IgG، تست سرولوژی آنتی بادی IgG کرونا با حساسیت بالاتری انجام می‌شود. بر این اساس زمان مناسب آزمایش IgG هفته دوم تا سوم بیماری است. در شرایط اپیدمیولوژیک بیماری و در افراد کادر درمان و مراقبین بهداشتی انجام آزمایش IgG کرونا از اواخر هفته اول پس از بروز علائم نیز قابل انجام است.

چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟

نمونه خون از رگ بازو

شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟

نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست.

معرفی کلی آزمایش
دسته بندی آزمایش سرولوژی
بخش عملیاتی آزمایشگاه
نمونه ارجح برای آزمایش سرم
ماندگاری در دمای اتاق ۲۴ ساعت
ماندگاری در یخچال ۲ هفته
ماندگاری در فریزر ۱ ماه
روش مرجع انجام آزمایش

سنجش جذب ایمنی وابسته به آنزیم، الایزا (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay, ELISA)

حداقل میزان نمونه ۰/۵ تا ۱ میلی‌لیتر
دستورالعمل تهیه نمونه
 • ضدعفونی نمودن سطح پوست بیمار در محل نمونه گیری قبل از انجام نمونه‌گیری
 • تهیه نمونه خون از رگ بازو
 • استفاده از لوله‌های مخصوص جدا کننده سرم
 • ثبت مشخصات بیمار به طور صحیح و خوانا بر روی لوله آزمایش هر فرد قبل از انجام نمونه گیری (نام، تاریخ نمونه‌گیری و نوع آزمایش)
 • انتقال نمونه خون به درون لوله‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به آرامی و از کنار لوله آزمایش برای جلوگیری از همولیز و لیپمیک شدن نمونه خون
 • اطمینان از محکم بسته شدن درب لوله‌ها
 • جدا نمودن سرم خون حداکثر تا ۲ ساعت پس از نمونه‌گیری؛ در صورت طولانی بودن زمان ارسال نمونه خون به آزمایشگاه  
 • نگهداری صحیح نمونه‌های سرم در یخچال یا فریزر بر اساس دستورالعمل شرایط نگهداری نمونه 
 • اجتناب از فریز کردن نمونه‌های خون 
 •  انتقال نمونه‌ها به آزمایشگاه در شرایط استاندارد، با بسته‌بندی محکم و در صورت امکان در کنار یخ خشک
معیارهای رد نمونه
 • ناخوانا بودن مشخصات بيمار (نام، تاریخ نمونه‌گیری و نوع آزمایش) 
 • عدم تطابق برگه درخواست آزمايش با نوع نمونه و مشخصات آن
 • کافی نبودن حجم نمونه
 • نشت نمونه به خارج از لوله آزمایش 
 • هموليز، لیپمیک و یا ایکتریک بودن نمونه (زرد بودن بیش از حد رنگ نمونه به دلیل بالا بودن مقدار بیلی روبین) 
 • طولانی شدن زمان ارسال نمونه به آزمایشگاه بدون در نظر گرفتن شرایط نگهداری نمونه
 • نگهداری و انتقال نمونه در شرایط نامناسب
۱ تا ۲ روز کاری (۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تحویل نمونه به آزمایشگاه)

محدوده مرجع در جواب آزمایش خون کرونا IgG، رنج نرمال برای هر فرد سالم را نمایش می‌دهد. مقادیر خارج از این محدوده می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات احتمالی و بیماری در فرد باشد. لازم به ذکر است محدوده مرجع در برگه جواب آزمایش آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. این تفاوت ناشی از تجهیزات آزمایشگاهی و روش‌های مختلف انجام تست است. لذا حتماً برای تفسیر جواب آزمایش خون کرونا IgG خود با پزشک معالج مشورت کنید.
محدوده مرجع ذکر شده در این سایت بر اساس یک روش آزمایشگاهی استاندارد بوده و صرفاً جهت اطلاع است.

آزمایش آنتی بادی کرونا IgG باید در زمان مناسب انجام شود. نتایج این تست در روزهای اول شروع علائم بیماری یا زمان مواجهه فرد با عوامل پر خطر چندان قابل اعتماد نیست. نتایج آزمایش آنتی بادی کرونا IgG آزمایش باید توسط پزشک متخصص عفونی و با توجه به سوابق بالینی و اجتماعی او تفسیر شود. 

 

تشخیص بالینی احتمالی 

محدوده مرجع

منفی

پایین‌تر  از ۰/۹  (۰/۹ 〉 )

مثبت

بالاتر از ۱/۱  ( ۱/۱〈  )

مشکوک 

۰/۹ - ۱/۱ 

 

 • مثبت شدن نتایج تست خون کرونا سرولوژی و تیتراسیون مثبت آنتی بادی‌های IgG نشان‌دهنده سابقه آلودگی فرد با ویروس SARS-CoV-2 است و نمی‌تواند به تنهایی وجود عفونت فعال یا ناقل بودن او را مشخص نماید. از این رو انجام تست سرولوژی آنتی بادی کرونا IgM و تست مولکولی RT-PCR برای اطمینان از وجود عفونت فعال کووید ۱۹ در فرد پیشنهاد می‌شود
 • تا به امروز شواهدی مبنی بر ایمن شدن افراد بهبود یافته از بیماری کرونا به دست نیامده است و نتایج مثبت تشخیص آنتی بادی IgG در خون نمی‌تواند تایید‌کننده به‌وجود آمدن ایمنی بر علیه این بیماری باشد
 • افزایش سطح آنتی بادی اختصاصی IgG ضد کووید ۱۹ نمی‌تواند تایید‌کننده بهبودی فرد باشد و تنها تحریک و فعال شدن سیستم ایمنی او را برای مقابله با ویروس نشان می‌دهد
 • در مواردی که فرد سابقه ابتلا به عفونت‌های ویروسی دیگر همچون بیماری‌های ناشی از کرونا ویروس‌های انسانی دیگر را داشته باشد (مانند ویروس‌های HCoV-HKU1 ،HCoV-OC43 ،HCoV-NL63 و HCoV-229E)، اختصاصیت تست خون کرونا IgG کاهش‌یافته و امکان گزارش جواب‌های مثبت کاذب به‌دلیل بروز واکنش‌های متقاطع وجود دارد (البته این موضوع وابسته به نوع کیت مورد استفاده برای سنجش آنتی بادی IgM بر علیه Covid 19 است)

 


بیشتر بخوانید: چگونه جواب آزمایش را بخوانیم و تفسیر کنیم؟


 

چه چیزهای در این تست بررسی میشوند؟

SARS-CoV-2، عامل ویروسی بیماری حاد تنفسی کووید ۱۹ و یکی از اعضای جدید خانواده کرونا ویروس‌ها است. این ویروس از سوی سازمان بهداشت جهانی کووید-۱۹ نامیده شده است. ویروس‌ کرونا در سطح خود دارای ساختارهای میله‌ای شکل به نام اسپیک (Spike, S) است. اسپیک‌ها از جنس ترکیبات پروتئینی و قندی به نام گلیکوپروتئین (Glycoprotein) هستند و پس از عبور از غشاء لیپیدی ویروس، بر سطح آن قرار می‌گیرند. اسپیک‌ها فاکتور اصلی اتصال ویروس کووید ۱۹ به سلول‌های ریه انسان و ورود به درون آن‌ها است. ترکیبات پروتئینی دیگری نیز در ساختار غشاء (Membrane, M)، پوسته (Envelope, E) و پوشش ماده ژنتیکی (Nucleocapsid, N) ویروس‌های خانواده کرونا وجود دارند. جنس و ساختار این ترکیبات در ویروس کرونا منجر به تحریک سیستم ایمنی انسان می‌شوند که از این رو آنتی‌ژن نامیده شده‌اند. آنتی ژن‌های ویروس SARS-CoV-2 از اهداف اصلی پاسخ‌های سیستم ایمنی افراد آلوده برای از بین بردن ویروس و مقابله با آن هستند.
به‌طور معمول، طحال به‌عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن انسان پس از مواجهه با عوامل عفونی، ترکیبات پروتئینی به نام آنتی بادی (Antibody) یا ایمونوگلوبولین (Immunoglobulin) تولید می‌کند. آنتی بادی‌ها که به آن‌ها پادتن نیز گفته می‌شود، انواع مختلف خونی (IgM و IgG) و ترشحی (IgA) دارند و هر یک به‌طور اختصاصی بر علیه عوامل عفونی مختلفی تولید و ترشح می‌شوند. پس از آلوده شدن فرد با عوامل عفونی، با گذشت زمان، مقدار تولید آنتی بادی‌ها در خون افزایش می‌یابد و قابل شناسایی می‌شود. علاوه بر این، با گذشت زمان نوع آنتی بادی‌ها نیز تغییر می‌کند و از نوعی به نوع دیگر تبدیل می‌شود. در تست‌های سرولوژی کرونا که در جهت تشخیص سابقه ابتلای افراد به بیماری کرونا انجام می‌شود، آنتی بادی‌های اختصاصی IgM و IgG تولید شده علیه آنتی ژن‌های پروتئینی ویروس، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
به‌طور معمول پس از مواجهه فرد با ویروس کرونا، اولین آنتی بادی که از روز دوم بر علیه آنتی ژن‌های ویروس به‌صورت اختصاصی تولید می‌شود، IgM است. با گذشت زمان علاوه بر آنکه مقدار آنتی بادی IgM در خون افزایش می‌یابد، آنتی بادی تخصصی‌تر و موثرتری به نام IgG نیز بر علیه ویروس کرونا تولید می‌شود. اگرچه سطح آنتی‌بادی IgM پس از گذشت ۷ هفته در حد غیر قابل شناسایی کاهش می‌یابد، اما آنتی بادی IgG پس از این مدت نیز در سطح قابل تیتر باقی می‌ماند. از این رو برای اطمینان از درستی نتایج حاصل از تست‌های سرولوژی کرونا زمان انجام آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. بر اساس دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی انجام تست‌های سرولوژیکی کرونا (IgM و IgG) در دو نوبت و در زمان‌های متفاوت (نوبت اول اواخر هفته اول و نوبت دوم در طول هفته‌های دوم تا چهارم پس از بروز علائم بیماری یا مواجهه با عوامل خطر‌ساز) به‌طور همزمان پیشنهاد می‌شود. انجام تست‌های الایزا کرونا در این بازه‌های زمانی حساسیت و اختصاصیت آن‌ها را بالا می‌برد. 
در اغلب بیماری‌های عفونی، تشخیص IgG در نمونه خون بیمار نشان‌دهنده پاسخ مناسب سیستم ایمنی در برابر عوامل عفونی، پیشرفت روند بهبودی، و ایمن شدن فرد در برابر ابتلای مجدد به همان بیماری است. در بسیاری از موارد وجود آنتی بادی‌های اختصاصی IgG تا سال‌ها پس از ابتلا فرد به هر یک از بیماری‌های عفونی و گاهاً تا پایان عمر در خون قابل تشخیص هستند (این مسئله در مورد بیماری کرونا هنوز به اثبات نرسیده است). تشخیص IgG در نمونه خون بیمار نه تنها نمی‌تواند نشان‌دهنده به‌وجود آمدن مصونیت در مقابل ابتلای مجدد به بیماری کرونا باشد، بلکه مدت زمان پایداری طولانی مدت آن نیز در خون افراد بهبود یافته همچنان نامشخص باقی مانده است. از این رو نتایج مثبت تست سرولوژیکی الایزا SARS-CoV-2 IgG تنها نشان‌دهنده سابقه آلوده شدن فرد به ویروس SARS-CoV-2 و پاسخ مناسب سیستم ایمنی او برای مقابله با ویروس است. 
نتایج مثبت تست‌ سرولوژی IgG در کنار نتایج مثبت تست‌های الایزا SARS-CoV-2 IgM و مولکولی RT-PCR در افراد سالم بدون علامت یا بیمار نشان‌دهنده ناقل بودن آن‌ها است. بر این اساس انجام تست سرولوژی کرونا IgG برای کادر درمان توصیه می‌شود، زیرا با تایید وجود آنتی بادی‌ اختصاصی SARS-CoV-2 IgG در این افراد می‌توان سابقه آلودگی آن‌ها را تشخیص داد. این مسئله در اتخاذ تصمیمات کادر درمان برای جلوگیری از انتشار ناخواسته ویروس کرونا در فضای مراقبت‌های پزشکی بسیار حائز اهمیت است . 
نتایج منفی آزمایش خون کرونا IgG نیز با توجه به سوابق بالینی و اجتماعی افراد باید توسط پزشک به دقت مورد بررسی قرار گرفته شوند و نمی‌توانند دلیل قطعی برای آلوده نبودن آن‌ها باشد.
نتایج مطالعات محققان و بررسی‌های بالینی نشان داده است که با استفاده از پلاسمای خون حاوی آنتی بادی‌های اختصاصی IgG کرونا در افراد بهبود یافته از بیماری کرونا، می‌توان افرادی را که در فاز حاد این بیماری هستند را درمان نمود. با این وجود روش پلاسما درمانی در حال بررسی است و می‌تواند برای بیمار عواقب خطرناکی به‌دنبال داشته باشد. 

سوالات متداول

مدت زمان آلودگی فرد به ویروس کووید ۱۹، شدت بیماری کرونا و شرایط سیستم ایمنی بیمار بر نتایج تست‌های سرولوژی تاثیر بسیار دارند.
تفسیر نتایج حاصل از آزمایش خون IgG باید توسط پزشک و با توجه به سوابق پزشکی و اجتماعی فرد صورت گیرد، این موارد عبارتند از:
- سن
- سابقه مواجهه با عوامل عفونی (تماس نزدیک با بیماران مبتلا به کرونا و یا اشیاء و سطوح مشکوک، رفت‌و‌آمد در مراکز آلوده مثل بیمارستان‌ها و یا استفاده از سیستم‌های حمل‌و‌نقل عمومی)
- تاریخچه بالینی فرد از نظر سابقه ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای (به‌خصوص دیابت) و بیماری‌های نقص سیستم ایمنی (سرطان، ایدز و بیماری‌های خود ایمن)
- سابقه مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی (مانند کورتون)
- زمان نمونه‌گیری
- نوع تغذیه

مثبت شدن نتایج تست سرولوژی کرونا IgG در افراد سالم بدون علامت نشان‌دهنده سابقه آلودگی آن‌ها به بیماری کرونا است.
در این افراد انجام تست‌های تکمیلی آنتی بادی IgM کرونا و PCR کرونا برای بررسی وجود عفونت فعال کووید ۱۹ یا ناقل بودن فرد پیشنهاد می‌شود.
در صورت مثبت شدن نتایج تست‌های تکمیلی فوق، این افراد ملزم به رعایت تمامی نکات بهداشتی برای جلوگیری از انتقال ویروس به افراد دیگر هستند.

آزمایش خون کرونا IgG نه تنها برای بررسی سابقه آلودگی افراد به ویروس کرونا قابل انجام است، بلکه به عنوان یک تست غربالگری برای شناسایی اهداکنندگان پلاسما به منظور درمان بیماران مبتلا به فرم حاد بیماری کرونا و انجام روش‌های پلاسما درمانی نیز مفید است. سطح آنتی بادی IgG کرونا در افراد بهبود یافته از بیماری کووید با کمک آزمایش خون کرونا IgG مشخص می‌شود و در صورت قابل قبول این افراد می‌توانند پلاسمای خون خود را اهدا کنند.
وضعیت سلامتی این افراد از نظر ابتلا به بیماری قابل انتقال از طریق خون مانند HIV ،HBV ،HCV و … برای انجام این کار ضروری است.

خیر. در اغلب بیماری‌های عفونی تشخیص IgG اختصاصی در خون نشان‌دهنده به‌وجود آمدن ایمنی و مصون شدن فرد در برابر بیماری مورد نظر است. در این شرایط تا زمان تشخیص IgG در خون، افراد نسبت به ابتلای مجدد به آن بیماری ایمن هستند. این مسئله در ارتباط با بیماری کرونا هنوز به اثبات نرسیده است.
در ارتباط با مصونیت بیماری کرونا دو مسئله مهم وجود دارد:
۱- مدت زمان دقیق پایداری آنتی بادی IgG اختصاصی ضد کووید در افراد بهبود یافته هنوز به درستی مشخص نشده است.
۲- ویروس کووید-۱۹ تیپ‌های مختلفی دارد و امکان آلوده شدن افراد با انواع مختلف آن‌ها وجود دارد. بر اساس دانش ویروس‌شناسی آلوده شدن به یک سویه از ویروس نمی‌تواند تضمین‌کننده ایمن شدن فرد در برابر ابتلا به سویه‌های دیگر ویروس کووید-۱۹ باشد. بنابراین افراد بهبود یافته همچنان در معرض خطر آلودگی با انواع مختلف ویروس کرونا و ابتلای مجدد به بیماری کرونا قرار دارند.

اگرچه بهترین زمان انجام آزمایش خون کرونا IgG از اواخر هفته دوم تا اواسط هفته سوم است، اما پزشک اغلب این آزمایش را به همراه آزمایش IgM کرونا درخواست می‌دهد. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در برخی از موارد ممکن است که آنتی بادی IgG قبل و یا همزمان با IgM تولید و قابل شناسایی باشد. بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی انجام آزمایش IgG کرونا را همزمان با IgM و در دو نوبت متفاوت پس از بروز علائم توصیه کرده است.

https://www..who.int
https://www.assaygenie.com
https://www.fda.gov
https://www.cdc.gov
https://www.doi.org
https://www.coronavirus.health.ny.gov
https://www..aruplab.com
https://www.tandfonline.com

ddd
تهران، خیابان شریعتی، بالاتراز میرداماد، خیابان منظرنژاد، پلاک 53، طبقه اول
ddd
info@colifelabs.com