آزمایشات و تست ھا کولایف

آزمایش هورمون T3 تیروئید - Triiodothyronine (T3)

نام های دیگر آزمایش: آزمایش هورمون T3 تیروئید توتال، آزمایش هورمون T3 تیروئید کامل، آزمایش T3 توتال، آزمایش T3 کامل، آزمایش تری یدوتیرونین، آزمایش تری یدوتیرونین توتال، آزمایش تری یدوتیرونین کامل
T3 Total، Total T3، TOTT3G، Total Triiodothyronine
کد آزمایش: 776
بخش آزمایشگاه:
هورمون‌شناسی و ایمنولوژی
اطلاعات آزمایش در یک نگاه
هدف از انجام این آزمایش چیست؟

آزمایش T3 توتال یا تری یدوتیرونین کل یکی از اولین آزمایش‌هایی است که در جهت ارزیابی عملکرد تیروئید انجام می‌شود. 
این آزمایش در درجه اول برای کمک به تشخیص پرکاری تیروئید و بررسی علت آن درخواست داده می‌شود و همچنین به منظور نظارت بر درمان یک فرد مبتلا به اختلال تیروئید شناخته شده نیز انجام می‌شود.
بخش اعظم هورمون تری یدوتیرونین یا T3 موجود در خون متصل به پروتئین می‌باشد، در حالی که درصد کمی از آن آزاد است (T3 آزاد). آزمایش T3 توتال مقدار T3 آزاد و T3 متصل به پروتئین‌های در گردش خون را اندازه‌گیری می‌کند.
معمولاً آزمایش تیروئید T3 به دنبال TSH غیر طبیعی انجام می‌شود.

چه زمانی این تست درخواست می‌ شود؟

آزمایش T3 توتال هنگامی که نتیجه آزمایش TSH فرد خارج از محدوده مرجع گزارش شود، درخواست داده می‌شود.
زمانی که فرد علائم پرکاری تیروئید را نشان دهد و سطح T4 آزاد او بالا نباشد، آزمایش تیروئید T3 انجام می‌شود.
 علائم و نشانه‌های پرکاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش ضربان قلب
 • اضطراب
 • کاهش وزن
 • مشکل خوابیدن
 • لرزش در دستان
 • ضعف
 • اسهال (گاهی اوقات)
 • حساسیت به نور
 • اختلالات بینایی

چشم‌ها نیز ممکن است در بیماری تیروئید تحت تاثیر قرار بگیرند و پف دور چشم، خشکی، تحریک‌پذیری و در بعضی موارد برآمدگی چشم در فرد مشاهده شود.
آزمایش T3 توتال ممکن است در فواصل زمانی مشخص در جهت ارزیابی شدت پیشرفت یا کنترل بیماری تیروئید و نظارت بر اثربخشی درمان پرکاری تیروئید درخواست داده شود.

چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟

نمونه خون از رگ بازو

شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟

- نیاز به آمادگی خاص و ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست.
- برخی داروها مانند هورمونی، مولتی‌ویتامین یا تیروئیدی با آزمایش T3 توتال تداخل دارند. در صورتی که فرد از این داروها استفاده می‌کند باید در مورد مصرف آن‌ها قبل از آزمایش با پزشک خود مشورت نماید.
- بیماری‌های حاد نیز می‌توانند بر نتایج آزمایش تیروئید تاثیر داشته باشند از این‌رو توصیه می‌شود انجام آزمایش تیروئید تا زمان بهبودی بیماری حاد به زمان دیگری موکول شود و در بیماران بستری خودداری شود.

معرفی کلی آزمایش
دسته بندی آزمایش هورمون شناسی و ایمنولوژی
بخش عملیاتی آزمایشگاه
نمونه ارجح برای آزمایش سرم یا پلاسما هپارینه/ EDTA
ماندگاری در دمای اتاق ۵ روز
ماندگاری در یخچال ۱ هفته
ماندگاری در فریزر ۱ ماه
روش مرجع انجام آزمایش
 • الکترو کمی لومینسانس (Electrochemiluminescence, ECL)
 • سنجش جذب ایمنی وابسته به آنزیم، الایزا (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay, ELISA)
حداقل میزان نمونه ۰/۵ تا ۲ میلی‌لیتر
دستورالعمل تهیه نمونه

سرم:

 • ضدعفونی نمودن سطح پوست بیمار در محل نمونه‌گیری قبل از انجام نمونه‌گیری
 • تهیه نمونه خون از ورید بازو
 • استفاده از لوله‌های مخصوص سرم 
 • ثبت مشخصات بیمار به طور صحیح و خوانا بر روی لوله آزمایش هر فرد قبل از انجام نمونه‌گیری (نام، تاریخ نمونه‌گیری و نوع آزمایش)
 • انتقال نمونه خون به درون لوله‌های جدا کننده سرم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به آرامی و از کنار لوله آزمایش برای جلوگیری از همولیز و لیپمیک شدن نمونه خون
 • اطمینان از محکم بسته شدن درب لوله‌ها  
 • قرار دادن لوله‌های حاوی نمونه خون به طور عمودی و بی‌حرکت جهت جدا کردن سرم
 • نگهداری صحیح نمونه خون کامل تا زمان انتقال به آزمایشگاه بر اساس دستورالعمل شرایط نگهداری نمونه 
 • اجتناب از فریز کردن نمونه‌های خون 
 • انتقال نمونه‌ها به آزمایشگاه در شرایط استاندارد، با بسته‌بندی محکم و در کنار یخ خشک
معیارهای رد نمونه

سرم:

 • ناخوانا بودن مشخصات بیمار (نام، تاریخ نمونه‌گیری و نوع آزمایش)
 • عدم تطابق برگه درخواست آزمایش با نوع نمونه و مشخصات آن
 • کافی نبودن حجم نمونه
 • نشت نمونه به خارج از لوله آزمایش یا ظرف 
 • استفاده از لوله نامناسب جمع‌آوری نمونه
 • نمونه‌های خون فریز شده
 • وجود لخته یا همولیز در نمونه
 • طولانی شدن زمان ارسال نمونه به آزمایشگاه بدون در نظر گرفتن شرایط نگهداری نمونه
 • نگهداری و انتقال نمونه در شرایط و دمای نامناسب
۱ روز کاری (۲۴ ساعت پس از تحویل نمونه به آزمایشگاه)

محدوده مرجع در جواب آزمایش T3، رنج نرمال برای هر فرد سالم را نمایش می‌دهد. مقادیر خارج از این محدوده می‌تواند نشان دهنده مشکلات احتمالی و یا بیماری در فرد باشد. لازم به ذکر است محدوده مرجع در برگه جواب آزمایش آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. این تفاوت ناشی از تجهیزات آزمایشگاهی و یا روش‌های مختلف انجام تست است. لذا حتماً برای تفسیر جواب آزمایش T3 خود با پزشک معالج مشورت کنید.

محدوده مرجع ذکر شده در این سایت بر اساس یک روش آزمایشگاهی بوده و صرفاً جهت اطلاع می‌باشد.
نتایج آزمایش T3 توتال اغلب به همراه نتایج سایر آزمایش‌های تیروئید از جمله T3 آزاد، TSH و T4 آزاد تفسیر می‌شود و نتیجه آن بر حسب نانوگرم بر میلی‌لیتر (ng/mL) گزارش می‌شود.
 

سن

محدوده مرجع (نرمال)

جنین (خون بند ناف)

ng/mLز۰/۸۶ - ۰/۱۴

نوزادان زیر ۳ روز

ng/mLز۲/۹۲ - ۰/۹۶

نوزادان ۴ تا ۳۰ روزه

ng/mLز۲/۴۳ - ۰/۶۲

نوزادان ۱ تا ۲۳ ماهه

ng/mLز۲/۸۱ - ۰/۸۱

نونهالان ۲ تا ۶ ساله

ng/mLز۲/۵۲ - ۰/۸۳

نونهالان ۷ تا ۱۱ ساله

ng/mLز۲/۱۹ - ۰/۹۲

نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله

ng/mLز۲/۱۵ - ۰/۸۳

بزرگسالان بالای ۲۰ سال

ng/mLز۲ - ۰/۸

 


بیشتر بخوانید: چگونه جواب آزمایش را بخوانیم و تفسیر کنیم؟


 

چه چیزهای در این تست بررسی میشوند؟

تری یدوتیرونین (T3) یکی از دو هورمون اصلی است که توسط غده تیروئید تولید می‌شود. تیروئید اندام پروانه‌ای شکلی کوچکی است که به صورت صاف در امتداد مجرای حلق قرار دارد. در تیروئید بطور عمده هورمون مهم دیگری به نام تیروکسین (T4) نیز تولید می‌شود. این هورمون تقریباً غیرفعال است، اما در کبد و سایر بافت‌ها به شکل بسیار فعال‌تری به نام T3 تبدیل می‌شود. T3 و T4 در کنار هم به میزان استفاده بدن از انرژی کمک می‌کنند. تقریباً تمام T3 موجود در خون به پروتئین متصل است (T3 توتال)، ولی مقدار کمی از این هورمون آزاد است که T3 آزاد نامیده شده و از نظر بیولوژیکی فعال می‌باشد. با استفاده از تست‌های آزمایشگاهی T3 آزاد و T3 توتال می‌توان میزان این هورمون‌ها را در خون اندازه‌گیری کرد.
سطح T3 توسط سیستم بازخوردی (Feedback System) که مقدار هورمون‌های تیروئید را در سطح پایداری حفظ می‌کند، تنظیم می‌شود. T4 و TSH، به همراه هورمون TRH (تنظیم کننده مقدار ترشح TSH) که توسط هیپوتالاموس تولید می‌شود نیز بخشی از سیستم بازخورد را تشکیل می‌دهند.
وقتی سطح هورمون‌های تیروئید در خون کاهش می‌یابد، هورمون TRH غده هیپوفیز را تحریک می‌کند. هیپوفیز در پاسخ به تحریک TRH، هورمون TSH را می‌سازد. سپس TSH غده تیروئید را تحریک می‌کند تا هورمون T4 و T3 بیشتری تولید و یا آزاد نماید.
وقتی سطح هورمون‌های تیروئید در خون افزایش می‌یابد، غده هیپوفیز TSH کمتری تولید می‌کند و غده تیروئید T4 و T3 کمتری تولید می‌نماید.
هنگامی که هر سه غده (هیپوتالاموس، هیپوفیز و تیروئید) به طور طبیعی کار می‌کنند، عملکرد تیروئید برای حفظ سطح نسبتاً پایداری از هورمون‌های تیروئید در خون تنظیم می‌شود.
اگر غده تیروئید مقادیر بیش از حد T4 و T3 تولید کند، در این صورت فرد مبتلا ممکن است علائمی در ارتباط با پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) مانند عصبی بودن، لرزش دست‌ها، کاهش وزن، بی‌خوابی، پف دور چشم، خشکی و تحریک‌پذیری چشم داشته باشد. به عنوان مثال در بیماری گریوز، برآمدگی چشم از شاخص‌ترین علائم نشان دهنده پرکاری تیروئید است. 
اگر غده تیروئید مقادیر ناکافی T4 و T3 تولید کند، در این صورت ممکن است فرد علائم و نشانه‌هایی در ارتباط با کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و متابولیسم کند مانند افزایش وزن، خشکی پوست، خستگی و یبوست داشته باشد. تیروئیدیت هاشیموتو شایع‌ترین بیماری ناشی از کم‌کاری تیروئید است.
پرکاری و کم‌کاری تیروئید همچنین ممکن است در اثر تیروئیدیت، سرطان تیروئید و تولید بیش از حد یا کمبود هورمون TSH نیز ایجاد شوند. با انجام آزمایش‌های T3 آزاد یا گاهی T3 توتال تاثیر این شرایط بر تولید هورمون تیروئید را می‌توان تشخیص داد و کنترل نمود.

سوالات متداول

به طور کلی بخش اعظم هورمون T3 در خون متصل به پروتئین است که T3 توتال (Total T3) نام دارد. از طرفی درصد کمی از هورمون T3 به صورت آزاد است که به آن T3 آزاد (Free T3) می‌گویند.

به دلیل آنکه بخش اعظم T3 خون به ​​پروتئین متصل است، T3 توتال می‌تواند تحت تأثیر سطح پروتئین و توانایی اتصال آن به پروتئین قرار گیرد، اما T3 آزاد اینگونه نیست. از این‌رو ممکن است از هر دو آزمایش برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده شود. به عنوان مثال، T3 آزاد یا گاهی اوقات T3 توتال ممکن است همراه با آزمایش آنتی بادی‌های تیروئید برای کمک به تشخیص بیماری گریوز (اختلال خودایمنی و شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید) تجویز شود.

باید توجه داشت که آزمایشات تیروئید یک "تصویر فوری" از آنچه در یک سیستم پویا رخ می‌دهد را نشان می‌دهند. نتایج آزمایش T3 توتال، T3 آزاد، T4 توتال، T4 آزاد و TSH افراد ممکن است متفاوت باشد و تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله موارد زیر قرار گیرد:
- کاهش و افزایش ارثی یا اکتسابی میزان پروتئین‌هایی که به هورمون‌های T4 و T3 متصل می‌شوند (این مسئله برای اندازه‌گیری T3 توتال مهم است، اما برای آزمایش‌های T3 آزاد و T4 که به پروتئین متصل نیستند اهمیت ندارد)
- بارداری
- بیماری کبد
- بیماری سیستمیک
- مقاومت در برابر هورمون‌های تیروئید، در موارد نادر

بسیاری از مولتی ویتامین‌ها، مکمل‌ها (به‌ویژه برای مو، پوست و ناخن)، داروهای بدون نسخه و داروهای تجویز شده ممکن است بر نتایج آزمایش تیروئید تاثیر بگذارند. مصرف این داروها قبل از انجام آزمایش‌های تیروئید با پزشک در میان گذاشته شود. به عنوان مثال، مصرف بیوتین (ویتامین B7) می‌تواند در برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند. بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند قبل از آزمایش هورمون تیروئید، از مصرف بیوتین یا مکمل‌های حاوی بیوتین خودداری کنید. اگر روشی انجام دهید که در آن رنگ‌های فلورسئین به خون شما تزریق شود (به عنوان مثال آنژیوگرافی)، ممکن است لازم باشد چند روز صبر کنید و بعد آزمایش تیروئید را انجام دهید.
داروهای ضد بارداری نیز ممکن است در نتیجه آزمایش های تیروئید تداخل ایجاد کند.

آزمایش جذب T3 در جهت کمک به محاسبه شاخص تیروکسین آزاد (FTI) و ارزیابی غلظت T4 آزاد استفاده می‌شود. میزان نتیجه این آزمایش بر اساس نتایج T4 توتال و سطح برخی از پروتئین‌های متصل‌شونده به هورمون تیروئید تخمین زده می‌شود. آزمایش جذب T3 در گذشته برای تخمین سطح پروتئین‌های اتصالی به هورمون‌های تیروئیدی انجام می‌شد و نسخه‌های بعدی این آزمایش تحت روش‌های جذب T نامیده شد. اکنون که روش‌های مستقیم اندازه‌گیری T4 و T3 مستقیم وجود دارد، از این تست به ندرت استفاده می‌شود.

بارداری باعث تغییرات طبیعی عملکرد بسیاری از غدد درون ریز از جمله غده تیروئید می‌شود. به طور کلی آزمایش‌های تیروئید برای زنان باردار بدون علامت درخواست داده نمی‌شود، اما کسانی که علائم اختلالات تیروئید را نشان می‌دهند، معمولاً در فواصل زمانی منظم آزمایش می‌شوند تا اختلالات پرکاری یا کم کاری تیروئید آن‌ها در دوران بارداری و پس از زایمان نوزاد تشخیص داده و کنترل شود.
برخی از پزشکان در سه ماهه اول بارداری، حتی اگر مادر سابقه بیماری تیروئید نداشته باشد، آزمایش‌های تیروئید را درخواست می‌دهند.

https://www.labtestsonline.org
https://www.aruplab.com
https://www.geisingermedicallabs.com

ddd
تهران، میدان ونک ، خیابان برزیل شرقی ، خیابان شمس لاهیجانی، پلاک 23 ، مجتمع اداری رویال ونک ، طبقه دوم
ddd
info@colifelabs.com